Hanefi Yeter

Hanefi Yeter, 1947 yılında Bayburt'ta doğdu.1967 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Bedri Rahmi Eyüpoğlu Atölyesi’nde eğitime başladı ve eğitimi süresince hocası Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun kişisel atölyesinde çalıştı.


1970’de Paris “Academie des Beaux Arts”da sanat eğitimi görmeye hak kazandı, ancak bir kısım özel nedenlerle, devam etmeyerek İstanbul’a geri döndü ve Akademi’deki eğitimine devam ederek 1972 yılında mezun oldu. 1973’de Devlet Burs sınavını kazanarak, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde başladığı Yüksek Lisans Eğitimini 1978’de tamamladı.

Viyana, Paris, Brüksel, Menchester City ile büyük çoğunluğu Almanya’nın muhtelif şehirlerinde olmak üzere yaklaşık 56 yurtdışı kişisel sergi açtı. Doğu Almanya’da kişisel sergi açan ilk Türk asıllı sanatçı oldu. Bu sergisinde özel izinle katalogu basıldı. Çok sayıda karma sergide, kitaplarda, kataloglarda, afişlerde ve değişik ülkelerin basın organlarında yer aldı.

1982 yılında editör Volker Martin tarafından hazırlanan “Hanefi Yeter 1962-1982” kitabı yayınlandı. Berlin Müzesine eserleri alındı.

Berlin’de 5 duvar resmi, 2 seramik cephe, 2 mozaik pano, 1 heykel, Ramstadt kentinde 3 adet duvar resmi gerçekleştirdi.