Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 2021
Katık Döner Sağ Banner 2021

21 Eylül 2021, Salı

BayburtHaber.com | Bayburt'un Nabzı...

Bayburt' ta Oku Keşfet Uygula Projesi

Bayburt' ta Oku Keşfet Uygula Projesi

Vali Pehlivan burada yaptığı konuşmada etkinliğe katılan öğrenci ve öğretmenlerini kitap okumaya verdikleri önemden dolayı kutladı ve teşekkür etti. Etkinliğin çok güzel ve anlamlı olduğunu belirten Vali Pehlivan, “Bu faaliyetin öznesi çocuk ve nesnesi kitap. Eğitim öğretim hizmetleri içerisinde çok değişik başlıklarımız var. Müfredat dahilinde okullarımızda öğretmenlerimiz marifetiyle çok kapsamlı hizmetler ortaya konuluyor. Bu hizmetlerin kalitesinin artırılması, öğrenci ve gençlerimizin ilim ve irfanla yetişmesi, öğrendiklerini idrak etmesi, yaşadığı toplumu, ülkeyi, devleti, milleti tanıması, tarihini dünü ve bugünüyle çok daha iyi kavramasını sağlamak hususunda bağlamında araştırmak, okumak çok müstesna bir yer tutuyor. Bu yüzdendir ki çocuklarımız ve gençlerimizin çok erken yaşlarda bu okuma alışkanlığını hayatlarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmelerini ve uygulamalarını istiyoruz.” dedi.

Konuyla ilgili yapılan tüm çalışmalara karşın kitap okuma seviyesinin istenilen seviyelerde olmadığına dikkat çeken Vali Pehlivan, “Bu oranı artırmak durumundayız. Bunu sağladığımızda hangi işi yapıyorsa yapsın ülkemizin her ferdinin daha bilinçli, daha duyarlı, daha olgun bir şekilde hareket edip hayatta daha başarılı olacağını göreceğiz.” diye konuştu.

Vali Pehlivan kitapların her birinin kendine özgü dili, anlatımı ve içeriğiyle bir dünya olduğunu ifade etti. Kitap okuma alışkanlığının sadece öğrenciler tarafından değil toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesi adına ülke genelinde kampanyalar uygulandığına işaret eden Vali Pehlivan, “Biz de “Yol Arkadaşınız Kitap Olsun” adı altında böyle bir proje yürütüyoruz. Bunu bir kampanyaya dönüştürdük. Bugüne kadar vatandaşlarımıza binlerce kitap dağıttık. Sağ olsun arkadaşlarımız bu işe sahip çıktılar. Bu kampanyalar vesilesiyle her yaş grubundan vatandaşlarımızın ilgisini görmek bizi ayrıca sevindirdi. Kampanyaların adı ne olursa olsun asıl olan gereğini ifa etmektir. Sizler bunun en somut örneğini bu etkinlik vesilesiyle ortaya koydunuz. Hepinizi yürekten kutluyorum,başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Kitap okumanın son derece önemli olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu ise, “Bizim hayata hazırlanmamızda, yaşamımızda karşılaştığımız durumlarda okuduğumuz romanlarda var olan şahsiyetlerin tutum ve davranışları bizlere yol gösteriyor. Biz ideal öğretmen olmayı Reşat Nuri Gültekin’in Çalıkuşu isimli eserindeki öğretmen ‘Feride’den, dava adamı olmayı Mustafa Kutlu’nun ‘Ya Tahammül Ya Sefer’ adlı kitaplarından öğrendik. Bunun için her kitap bir dünya demektir. Dünyanız çok zengin. Siz tebrik ediyor ve saygıyla selamlıyorum. Daha çok okuyup, daha çok üreteceğiz ve daha çok kitap tüketeceğiz. Bu anlamda kitap tüketmenin faydasını göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Vali Pehlivan daha sonra kitap hediye ettiği öğrencilerle birlikte kitap okudu.

Habere Ait Fotoğraflar

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumlari

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadir.

Yorum Yazin

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teskil edecek, yasadisi, tehditkar, rahatsiz edici, hakaret ve küfür içeren, asagilayici, küçük düsürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykiri, kisilik haklarina zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden dogan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içerigi gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık