Dora Emlak Sol Banner 2021
Katık Döner Sağ Banner 2021

22 Eylül 2021, Çarşamba

BayburtHaber.com | Bayburt'un Nabzı...

Kop Savunması’ndan Kurtuluş’a

Kop Savunması’ndan Kurtuluş’a

Payidar Akademi Yayınları’ndan kitaplaşan çalışma 160 sayfa. 
Tarihçi yazar Ramazan Akbaş, önsözde kitabın kapsamı hakkında verdiği bilgide, “Çalışmamızda Mart-Temmuz 1916 tarihinde yaşanan Fevzi Çakmak Paşa’nın ifadesi ile II. Plevne Savunması ve savunmanın ardından yaşanan işgal günleri konu edilmiştir. Bununla birlikte Rus birliklerinin 1917 Bolşevik ihtilali neticesinde askerlerini bölgeden çekmesi ile meydana gelen boşluktan faydalanan Ermeni çetecilerin Bayburt halkına yapmış olduğu mezalim, tarihi vesikalar ve tanıkların ifadeleri ile anlatılmaya çalışılmıştır. İşgal ile başlayan muhacirlik ve bu muhacerette yaşanan hazin hatıralar, ardından Şubat 1918 tarihinde icra edilen ileri harekatla birlikte şehrin kurtuluşu, kurtuluştan sonra ise göç edenlerin Bayburt’a dönmeleri dile getirilmiştir. Velhasıl Bayburt’un 1916-1918 tarihleri arasında şahit olduğu önemli olaylar anlatılmaya çalışılmıştır” ifadelerine yer veriyor. 
1985 Bayburt’ta Ermeni Ayaklanmaları konusu ile başlayan kitapta; Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesi ve Kafkas Cephesi’nin Açılması, Kop Cephesi Muharebeleri, Kop Savunması’nın Kahramanı Deli Halit Paşa, Ozulu Ethem Efendi’nin Hatıratı, Kop Cephesi’nin Tahliyesi, Kop Savunmasının Edebi İfadelerinden Örnekler, Geri Çekilme, Bayburt’tan Muhacirlik Başlıyor, Ruslar’ın Bayburt’u İşgali, Bayburt’un Plevne Vazifesi, Kop Savunması’ndan Hatıralar, Çakmas’ta Bir Şehit Yüzbaşı, Rus Askerlerinin Çekilişi, Ermenilerin Bayburt’ta Yaptıkları Mezalim, Yukarı Kırzı Köyü Destanı, Taş Mağazalarda Ermeni Zulmünü Anlatan Bir Mektup, Bayburt Belediye Reisi Süleyman Efendi’nin Şehadeti, İleri Harekât ve Bayburt’un Kurtuluşu, Bayburt’a Dönüş ve Kop Şehitleri Anıtı adlı konu başlıkları yer alıyor. 
Bayburt’un Taht köyü nüfusuna kayıtlı olan tarihçi-yazar Ramazan Akbaş, halen Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü’nde ‘Cumhuriyet Tarihi’ konulu doktora eğitimi görüyor. Gazeteci Veysel Gider’le birlikte gazetemize ziyarette bulunan Akbaş, kitabından hediye etti. 
Akbaş, memleketinin şanlı tarihine ışık tutmaya çalıştığı eserinin okuyucu ile buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Habere Ait Fotoğraflar

Kaynak: Çoruh Gazetesi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumlari

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadir.

Yorum Yazin

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teskil edecek, yasadisi, tehditkar, rahatsiz edici, hakaret ve küfür içeren, asagilayici, küçük düsürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykiri, kisilik haklarina zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden dogan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içerigi gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık