Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Bayburt Üniversitesi Avrupa İş Birliği Programının Çalışma Grubunda Yer Alacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt Üniversitesi Avrupa İş Birliği Programının Çalışma Grubunda Yer Alacak
Abone ol
Doç. Dr. Murat Abdioğlu, Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği programı kapsamında yürütülen iki uluslararası aksiyona, TÜBİTAK’ın desteğiyle Çalışma Grubu üyesi olarak seçildi.

Bayburt Üniversitesinin uluslararası bilim ve teknoloji iş birliklerinde yeni bir evreyi ifade eden COST, çok sayıda Avrupa ülkesinden akademisyenlerin küresel sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm aradığı bir konsorsiyum olarak öne çıkıyor.
Doç. Dr. Abdioğlu, TÜBİTAK aracılığıyla Çalışma Grubu üyesi olarak seçildiği COST kapsamında, “Uyumlu Manipülasyon İçin Süper İletken Nanoaygıtlar ve Kuantum Malzemeleri (SUPERQUMAP)” ve “Enerji Geçişini Hızlandırmak İçin Yüksek Sıcaklıklı Süper İletkenlik (Hi-SCALE)” aksiyonlarına katılarak çözüm araştırmalarında bulunan uluslararası iş birliğinde Bayburt Üniversitesi adına önemli roller üstlenecek. Bilim ve teknolojide Avrupa iş birliğini sağlamak amacıyla oluşturulan ve ulusal kaynaklarla desteklenmiş araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonunu sağlayan hükümetler arası bir kuruluş niteliğindeki COST aksiyonlarına seçilen saygın üniversiteler arasında yer alan Bayburt Üniversitesi, Avrupalı araştırmacılar arasında etkileşim ve iş birliğini destekleyerek; Avrupa’yı barışçıl amaçlar için bilimsel ve teknolojik araştırmada güçlendirme amacı taşıyan programın gelişmesine de katkı sağlayacak. 

COST’un ülkemizdeki bilimsel koordinatörlüğünü yürüten TÜBİTAK’ın ülkemizden seçtiği saygın akademisyenler arasında yer alan Doç. Dr. Abdioğlu, Çalışma Grubu olarak yer alacağı iki aksiyonun sürdürülebilirlik açısından taşıdığı değer üzerine bazı açıklamalarda bulundu. İlk olarak SUPERQUMAP projesi hakkında konuşan Doç. Dr. Abdioğlu, “Yeni kuantum malzemeleri ve fenomenleri keşfetmek, süper iletken cihazları önemli ölçüde iyileştirmek, halihazırda mevcut olan ağların ve projelerin ötesine geçmeyi gerektiren büyük bir zorluktur. Bu Eylem, yeni topolojik özelliklere sahip kuantum malzemelerin sentezi ve karakterizasyonu, yeni süperiletken işlevlerden yararlanan sensör ve cihazların üretimi ve süperiletken kuantum elektroniğinde yeni fırsatlar yaratabilecek süperiletken durumların üretimi ve tutarlı manipülasyonu olmak üzere üç yol etrafında yapılandırılmış, tüm Avrupa'daki çabaları ve grupları bir araya getiren iş birlikçi bir yaklaşıma olanak sağlayacaktır. Tüm Avrupa'daki uzmanlık ve yetenekleri birleştiren açık ve kapsayıcı bir yaklaşım kullanan bu Eylem, süperiletkenlik alanında başarı hedefleyen iş birlikçi çabaları teşvik edecektir. Sonuçlar, sağlık ve enerji gibi sektörler de dahil olmak üzere, hesaplama için yeni kuantum çözümlerinin geliştirilmesinin çok ötesinde bir etkiye sahip olacaktır.” dedi.
Çalışma Grubunda yer alacağı bir diğer proje olan, Hi-SCALE hakkında da görüşlerini paylaşan Doç. Dr. Abdioğlu, “Süperiletken (HTS) teknolojilerinin potansiyel faydalarına ve başarılı örneklerine rağmen, bu teknolojiler hala elektrik sisteminde kitlesel penetrasyondan yoksundur. Endüstri tarafından işaret edilen çeşitli nedenler arasında maliyetlerle ilgili endişeler ve kriyojeniklerin güvenilirliği konusundaki belirsizlik ve yalnızca yüksek vasıflı profesyonellerin bu teknolojileri kullanabileceği düşüncesi yer almaktadır. Bu COST Aksiyonu, malzemelerden cihazlara giden yolu oluşturacak; gelişmiş modelleme ve ileri hesaplama paradigmalarını teşvik edecek; endüstriyel zorlukları ve uygulamaları ele almak için metodolojiler ve göstericiler sağlayacak ve HTS teknolojilerinin ekonomik ve sürdürülebilirlik değerlendirmesi için araçlar geliştirecek sistemik bir yaklaşımla yukarıdaki tüm zorlukları ele almaktadır.” İfadelerini kullandı.
 
Doç. Dr. Abdioğlu’nu ve Proje Seferberliğini koordine eden Teknoloji Transfer Ofisimizi tebrik eden Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, “Üniversitemizin proje odaklı çözüm kabiliyetini ulusal bağlamda akademisyen ve öğrenci odaklı birçok nitelikli iş birliğine yayma başarısının ardından artık uluslararasılaşma vizyonunu teşvik eden yeni bir proje eylem planını hayata geçiriyoruz. Akademisyenlerimizin çözüm yaklaşımlarını, ülkemizin ilişkili olduğu kıtasal ve küresel dinamiklere entegre eden bu yeni eylem planımız, tüm dünyayı kapsayan gelişim alanlarında ihtiyaç duyulan iş birliklerini hedefleyen yeni bir seferberlik durumunu içeriyor. Doç. Dr. Murat Abdioğlu hocamızın Çalışma Grubu üyesi olarak yer alacağı COST aksiyonları, çağdaş toplumların enerji ihtiyaçlarında sürdürülebilir ivmeler inşa ederek geleceğin verimlileştirilmesinde büyük rol oynayacak. Böylesine bir organizasyonda temsil edilmek ve büyük çağlı problemlere ilgi duyan geniş akademi ağlarına katılmak hedefini gerçekleştiren Doç. Dr. Murat Abdioğlu hocamıza ve Teknoloji Transfer Ofisimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt'ta 2023-2024 Aile Çalıştayı YapıldıÖnceki Haber

Bayburt'ta 2023-2024 Aile Çalıştayı Yapı...

Yeni Akademik Yılın Güvenlik Koordinasyon Toplantısı Vali Eldivan Yönetiminde GerçekleştiSonraki Haber

Yeni Akademik Yılın Güvenlik Koordinasyo...

Yorum Yazın

Bayburt'ta Kiralık Ev Fiyatları Cep Yakıyor: Vatandaşlar Yetkililerden Yardım Bekliyor
Bayburt'ta 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğinin İçerisinde Yerini Aldı
Bayburt'ta "Dinin Direği Namaz" Temalı Bilgi Yarışması Düzenlendi
Bayburt Esnaf Odaları Birliği Başkanı, Esnaf Kredilerine Getirilen Faiz Artışına Tepki Gösterdi
Amerikalı Kendra Dawn Warnick Bayburt'ta Müslüman Oldu Ve "Kübra" İsmini Aldı
Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bayburt’u Kültürel ve Turistik Cazibe Merkezi Yapma Hedefinde
7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günleri, ASMAC Kongresiyle Başladı
Bayburt Halk Oyunlarında Bir Başarı Daha Kazandı
Mayıs Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt Köyler Arası Futbol Turnuvası 1. Hafta Maç Sonuçları Belli Oldu
Bayburt'ta Engelliler Haftası Renkli Etkinliklerle Kutlandı
Bayburt Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği Başarılı Ameliyatlar Gerçekleştiriyor
Vali Mustafa Eldivan, Anneler Gününde Şehit Ailesini Ziyaret Etti
Eğitim İş Sen: Bayburt'ta Eğitimde Şiddete Karşı Çağrı
Bayburt ve Çevresinde Kuvvetli Rüzgar Uyarısı
Memur-Sen, Bayburt'ta "Cinayeti" Protesto Etti
Bayburt'ta Jandarma, Okulda Öğrencilere Görevlerini Tanıttı
Bayburt İl Protokolü, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Ankara'da Görüşme Sağladı
Bayburt Devlet Hastanesi Başarılı Göz Ameliyatları İle Dikkat Çekiyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar