Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödülleri Sahiplerini Buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödülleri Sahiplerini Buldu
Abone ol
İlki 2016 yılında düzenlenen ve 2022 yılındaki tematik dönüşümle bugünkü geleneksel halini alan Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödülleri, bu yıl yedinci kez sahiplerini buldu.

Türkiye’den birçok üniversitenin rektörleri başta olmak üzere çok sayıda saygın konuğun katıldığı törende, Bilim kategorisi ödülü, Prof. Dr. Kazim Şahin’e; Kültür kategorisi ödülü, Recai Purutoğlu’na; Sanat kategorisi ödülü, Mehmet Tahir İkiler’e ve Spor kategorisi ödülü, Prof. Dr. Halil İbrahim Cicioğlu’na takdim edildi.

Ödül töreni, Bayburt Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Tören, Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödüllerinin tarihi ve daha önce bu ödüllerin takdim edildiği şahsiyetlerin tanıtımıyla başladı. Ödüllerin amacı ve kapsamının anlatıldığı sunumun ardından, katılımcıları selamlamak üzere kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, ödül alan davetlilere tek tek teşekkür ederek Dede Korkut’un manevi şahsiyetine atıflar yapan bir konuşma gerçekleştirdi. Dede Korkut’un Türk Dünyasına miras bıraktığı edebî hazinenin bilim, kültür, sanat ve spor külliyatı olduğuna dikkat çeken Rektör Türkmen, bu külliyatın gelişimine adanmış kolektif bir emek olan Üniversitemizin, ‘çağın ötesini’ hedeflediğini belirtti. Türkmen, ‘çağın ötesi’ kavramıyla yalnızca geleceği değil, kadim geçmişi de kastettiklerini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmasının ardından ödül takdimine geçildi. Yılın ödül kazanan isimlerini ve ödül verilme gerekçelerini içeren video özgeçmişler gösterildi. Bilim ödülü, “çağımızın en önemli sürdürülebilir kalkınma sorunları arasında yer alan beslenme ve beslenme kaynaklı hastalıklar alanındaki çığır açıcı bilimsel çalışmaları ve ülkemizde bilim farkındalığının gelişmesine yönelik kurumsal katkıları hasebiyle” Prof. Dr. Kazim Şahin’e; Kültür ödülü, “çiniler diyarı olan Bayburt’ta asırlardır sürdürülen ahilik geleneğini örnek kişiliğinde yaşatması ve bir ahi ocağı olan Puruthana’nın kültür mirasını yeni nesillere aktaran emekleri hasebiyle” Recai Purutoğlu’na; Sanat ödülü, “Anadolu’daki kadim Türk geleneğinin en önemli kültür-sanat mirasları arasında yer alan Meddahlığı, çağdaş yorumlarla yaşatan sanat yaklaşımı ve kültürel değerlerimizi yeni nesillere aktaran temsil performansları hasebiyle” Mehmet Tahir İkiler’e ve Spor ödülü, “güreş disiplininin dünyaya bir Türk geleneksel sporu olarak tanıtılmasında sarf ettiği profesyonel emekler ve ülkemiz güreş sporunun birikimlerini temsil ettiği Dünya Güreş Birliğindeki üstün başarıları hasebiyle” Prof. Dr. Halil İbrahim Cicioğlu’na takdim edildi.

Tören sonunda ödül alanlar ile davetli protokol temsilcileri, günün hatırası için toplu fotoğraf çektirdi. Tören sonrasında verilen protokol arasının ardından, Prof. Dr. Kazim Şahin’in konuşmacı olduğu “Bilimde Başarının Sırları” başlıklı söyleşiye geçildi.

Törene, Vali Vekili olarak Vali Yardımcısı Cem Gümrükçü, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Bayburt Emniyet Müdürü Nihat Uzun, Bayburt Jandarma Komutanı Topçu Albay Dr. Talha Övet, kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt’ta Halk Ekmek Büfelerinde Glutensiz Ekmek Satışları BaşladıÖnceki Haber

Bayburt’ta Halk Ekmek Büfelerinde Gluten...

CHP Bayburt İl Başkanı Haktan Yücel: "Emekliler İçin Adalet İçin Alanlardayız"Sonraki Haber

CHP Bayburt İl Başkanı Haktan Yücel: "Em...

Yorum Yazın

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş Basın Toplantısı Düzenledi
Bayburt Kadızade Mahallesinde Yangın: 3 Evde Maddi Hasar
Sporcu Muhammet Şimşek'ten Görme Engelliler Powerlifting Şampiyonasında 5 Türkiye Rekoru
Bayburt Merkezli Operasyon: Sahte Kimlik Bilgileriyle Suç İşleyen 4 Kişi Tutuklandı
Bayburt’ta 13 Bin 618 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı
Bayburt Belediye Başkanı Memiş, Birlik Başkanlığına Seçildi
BAYFEST Bilim ve Teknoloji Festivali, Genç Beyinleri Bilimle Buluşturdu
Hasan Saka Yeniden Türkiye Bayburtlular Federasyonu Başkanı Seçildi
Haziran Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Acemi Sürücü Cumhuriyet Caddesi'nde Kaza Yaptı: 6 Yaralı
Bayburt'ta Trafik Kazası: Kamyon ve Minibüs Çarpıştı, İki Yaralı
Günbuldu Köyü'nde Hayvanları Otlatırken Yıldırım Çarpan Genç Hayatını Kaybetti
Kaçak Kazı ve Tarihi Eser Ticareti Operasyonunda 23 Kişi Gözaltına Alındı
Bayburt ve Kafkas Üniversiteleri Arasında Akademik İş Birliği Protokolü İmzalandı
Bayburt Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı
Hakaret ve Tehdit Suçunda Ekmek Bağışıyla Uzlaşma
POMEM Öğrencileri Dünya Çevre Günü'nde Yeni Şehir Parkı'nda Çevre Temizliği Yaptı
Bayburt'ta 300 Bin Fidan Toprakla Buluşacak
Bayburt Ülkü Ocakları'ndan Uyuşturucu ile Mücadele İçin At Binme Etkinliği
Bayburt’ta Hayat Boyu Öğrenme Haftası Coşkuyla Kutlandı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar