Bayburt
DOLAR17.2622
EURO18.0693
ALTIN1011.6
Bayburt Haber Telegram Haber Üstü

Anadolu’nun Kendisi Ödül Zaten!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Anadolu’nun Kendisi Ödül Zaten!
Abone ol
Sanatçı, akademisyen, Bayburt’un köyündeki Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, müzenin 20. yılı için bu yıl ilk kez beş dalda verilecek Anadolu Ödülleri’nin birleştirici ve yaratıcı özelliklerini anlattı.

“Orda bir köy var uzakta! O köy bizim köyümüzdür, gitmesek de görmesek de o köy, bizim köyümüzdür!” bu çocuk şarkısını yeni kuşaklar bilmez, biz çok söyledik. Hüsamettin Koçan, böyle bir köyden çıkmış, yoksul değil, kendi deyimiyle ağa çocuğu. Zaten o günleri anlatırken babasından da “Ağam” diye bahsediyor.
Resim yapmayı severmiş. Babası ise resim de ne, oğulları mühendis olsun istiyor. O hep resim yapıyor. Üniversite son sınıfta mühendis çıkmasına bir yıl kala dayanamayıp mühendislik eğitimini bırakarak Marmara Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi’ne başlıyor, sil baştan eğitim hayatı ve resim atölyesinden mezun oluyor. Sonrasını hepiniz biliyorsunuz. Ressam, üç ayrı üniversitede akademisyen, sayısız yerli ve evrensel ödülünün yanında bir de TBMM Onur Ödülü, köyden çıkmış ressam olmuş çocuk, uluslararası başarılara, 41 bireysel sergiye imza atıyor ama ne unutuyor köyünü ne de gitmekten vazgeçiyor.
Bayburt’un kıraç dağlarında, ama sessiz ve eşsiz bir doğanın içinde, anasına armağan olsun diye bir cami değil, bir müze açıyor! Baksı Müzesi ki 2014’te Avrupa Konseyi Ödülü’ne layık görülen o müzenin 20. yıl kutlamaları için şimdilerde çok heyecanlı. Kim gider dağın başındaki müzeye demeyin, pandemi döneminde bile müzenin ziyaretçi sayısı günde yüzün altına düşmüyor, bayramda 250’yi bulmuş, ki bu sayı, İstanbul’un müzelerini bile kıskandırabilir!
Hocanın kafasında şimdi en büyük heyecan ve program, bu yıl ilk kez verilecek Anadolu Ödülleri. “Bu coğrafya çok çeşitli kültürlere izin vermiş, önyargıları aşarak Anadolu’nun demokrat potansiyeline yer vermek, Anadolu’nun derinlikli hafızasından yararlanmak, ötekini de içeren bir ‘çok kültürlü toplumu’ oluşturabilmek” gibi hedef koyuyor ödüllerinin önüne! “Günübirlik baktığınızda hikâye bitiyor, oysa Anadolu’nun derinliğine inmek, kültürel mirasından ve yaratıcılığından beslenerek ortak kimliği vurgulayan projeleri gündeme getirmek, onurlandırmak ve cesaretlendirmek” olarak açıklıyor amacını.
Ödüllerin ana sponsoru Doğan Holding. Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı, yöre insanı Aydın Doğan’ın kızlarından en küçüğü, Begüm Doğan Faralyalı da “Anadolu insanının binlerce yıllık değerlerinden bize kalan mirasın kıymetini bilip onları yaşatmak” olarak açıklıyor bu projeye destek olma nedenlerini.
Ödüle değer görülecek projelerin büyük ya da küçük olması değil, özgün olması, bireysel değil, toplumsal faydayı öne çıkarması önemsenecek.
KADIN İSTİHDAM MERKEZİ
Hüsamettin Hoca’yla rüzgârın kâğıtlarımızı uçurduğu, esintili bir pazar öğlen Pera’da yaptığımız sohbet, sevgili eşi Oya ile evlenmesinden tutun da adını şamandan alan müzeye, daldan dala, tatlı tatlı sürüyor. “Teknolojiyle öğrencilik yıllarımda, kent kültürüyle ise Oya’yla birlikteliğimle tanıştım” diyor.
O kadar çok erkek için geçerli ki bu, ama hiçbiri bu kadar net söylemez. Hüsamettin Hoca, kadına verdiği değeri üretime katılması çabasıyla gösteriyor. Heyecan duyduğu bir diğer proje “Kadın İstihdam Merkezi” ki uluslararası ödüllü projesi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan merkezin temeli 2021 Mayısı’nda törenle atılacak. Tabii inşallah ülke ekonomisi ve sağlık koşulları bu değerli projelerin hayata geçmesine izin verecek, engel olmayacak.
GERÇEKLEŞMİŞ OLMASI ŞARTI
Anadolu Ödülleri, “Müzecilik, Süreli Etkinlikler, Gösteri Sanatları, Arkeoloji ve Restorasyon” dallarında verilecek. Sergi ve bienal gibi projeler süreli etkinlikler bölümünde, konser, tiyatro, festival vb. etkinlikler ise Gösteri Sanatları bölümüne yarışacak. Tüm kategoriler bireysel ve kurumsal başvurulara açık olacak. Aday olacak projelerin son beş yıl içinde gerçekleşmiş olması şartı aranacak. Adaylık başvuruları 10 Temmuz’da başladı. 10 Ekim 2020’de sona erecek.
SEÇİCİ KURUL
Ödüllerin Seçici kurulunda yer alan jüri üyeleri: Prof. Dr. Ali Akay, Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Nezih Başgelen, Levent Çalıkoğlu, Doğan Hızlan, Arhan Kayar, Doç. Dr. Ayşe H. Köksal, Bülent Ortaçgil, Prof. Dr. Süha Özkan, Faruk Pekin, Dr. Nusret Polat, Prof. Dr. Metin Sözen, Murat Tabanlıoğlu, Görgün Taner, Saffet Emre Tonguç ve Prof. Dr. Fikret K. Yegül. Ödül heykeli Osman Dinç, Anadolu Ödülleri’nin logosu ve görsel kimliği ise Savaş Çekiç imzasını taşıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üniversiteye Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci AlınacakÖnceki Haber

Üniversiteye Özel Yetenek Sınavı İle Öğr...

Arpalıspor’un Geleceği İçin Açık Havada İstişareSonraki Haber

Arpalıspor’un Geleceği İçin Açık Havada...

Yorum Yazın

Hz. Musa’nın Sandukasını Arayan Şahıs Yakalandı
'Madde Bağımlılığı' Konusunda Söz Bayburt Üniversitesi Gençlerindeydi
Çiçekli Köyünde Kaybolan Gençten İyi Haber Geldi
Üni Fm'den Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü’ne Özel Radyo Programı
Bayburt’ta Yöresel Ürünler ve Turşu Fabrikasının Açılışı Yapıldı
Hüda Par'dan Hastane Ve Randevu Sistemi Açıklaması
Bayburt Üniversitesi Öğrenci Başına Düşen Elektronik Kaynak Sayısında Türkiye'nin Zirvesinde
Bayburt Üniversitesinden Taekwondo Millî Takımına 'Altın Destek'
Kasım Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Dünya Şampiyonu Milli Sporcu Şipal Boksa Veda Etti
Restorasyonu Tamamlanan Tarihi Saat Kulesi Yeni Yüzüyle Hizmete Açıldı
Bayburt Üniversitesi Öğrencileri Projeleriyle Türkiye'nin Zirvesine Yürüyor
Bayburtspor Sivasspor'u Mağlup Gönderdi
Doç. Dr. Abdulkadir Develi’den BGC’ye Ziyaret
Bayburtspor Çorum'dan Farklı Mağlup Ayrıldı
Yeniden Refah Partisi Bayburt İl Başkanlığı’nda 2. Olağan Kongresi Yapıldı
Rektör Türkmen Uluslararası Bocce Konfederasyonu Başkanlığına Yeniden Seçildi
Bayburt'ta Ölen Kişinin Organları 3 Kişiye Hayat Verdi
Bayburt Üniversitesi Beştepe'deki 'Türk Futbol Tarihi Müzesi' Açılış Törenine Davet Edildi
Henege Köyü Sonbahar'da Beyaza Büründü

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar