Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğinin İçerisinde Yerini Aldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğinin İçerisinde Yerini Aldı
Abone ol
Bayburt Üniversitesi, Türkiye’den Ege Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi ile birlikte bu büyük mutabakata katılan üçüncü üniversite oldu.

Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Ümit Yıldırım’ın temsil aracılığıyla gerçekleşen memoranduma ek olarak Bayburt Üniversitesinin Erasmus anlaşmalarına bir yenisi eklendi ve Bari Politeknik Üniversitesi ile öğrenci ve personel hareketliliği üzerine 4 yıllık bir anlaşmaya varıldı.

Akdeniz Ülkeleri Arasındaki En Büyük Sürdürülebilirlik Anlaşmalarından Birine İmza Atıldı

İtalya (2), Cezayir (2), Arnavutluk (1), Hırvatistan (1), Mısır (3), Yunanistan (4), Lübnan (3), Libya (1), Malta (2), Karadağ (1), Fas (2), Sırbistan (4), Slovenya (1), Suriye (2), Tunus (2) ve Türkiye (3) olmak üzere 16 Akdeniz ülkeden 34 üniversitenin katılımıyla imzalanan MediCoRe memorandumu, “Bari Politeknik Üniversitesi İnşaat, Çevre, Arazi, Yapı Mühendisliği ve Kimya Bölümü  tarafından koordine edilen "Akdeniz Topluluğu Dirençliliği" adlı teşvik edici ve yenilikçi bir ağ sayesinde Akdeniz üniversiteleri arasında büyük bir ortaklık kurmak” amacını gerçekleştirmek üzere tasarlandı. Anlaşmaya Bayburt Üniversitesi adına taraf olarak imza atan Doç. Dr. Ümit Yıldırım, “İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Ulaştırma Mühendisliği, Yapı Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Mühendislik Jeolojisi, Geoteknik, Hidrolik ve Kimya bölümlerinin dahil olduğu ancak bu bölümlerle sınırlı olmayan geniş çaplı bir iş birliğini hayata geçirdik. Araştırma iş birliği; öğrenci, araştırmacı ve öğretmen değişimleri; yeni ortak eğitim faaliyetlerinin geliştirilmesi ve teknolojik transfer girişimleri başlıklarında kurulacak olan iş birlikleriyle, Akdeniz üniversiteleri arasındaki en büyük sürdürülebilirlik anlaşmalarından birine imza attık.” ifadelerini kullanarak memorandumun önemini belirtti.

MediCoRe, “Amaçlar İçin Ortaklıklar” Anlamına Geliyor

Memorandumun 7 temel katkı maddesine yayılan tema ve alt temalara yayıldığından bahseden Doç. Dr. Yıldırım, “Memorandum öncelikle, bilgi, deneyim ve kaynakların paylaşımı ve değişimi için teşvik edici ve yenilikçi bir araştırma ortamının yaratılmasını ve bunların ortak girişimlerin teşvik edilmesi için ortak bir miras haline getirilmesini hedefliyor. Ayrıca, MediCoRe'u, bir Akdeniz Topluluğu Dayanıklılığı olarak tanıtmak için çalışacağız. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içinde son ve en önemli madde olan Amaçlar İçin Ortaklıklar, MediCoRe’un temel kuruluş prensibini teşkil ediyor. Aynı zamanda öğrenci, araştırmacı ve personel hareketliliği, ortak Ar-Ge projeleri, bilgi transferi için ortak girişimler ve kalıcılık/sürdürülebilirlik için oryantasyon çalışmaları kapsamlı geniş bir kolektif çalışma ağı kuracağız.” dedi.

Rektör Türkmen: “Geçmişimiz Farklı Olabilir, Ancak Biz, Geleceği Ortak Kılacağız”

Akdeniz ülkeleri arasındaki belki de en geniş çaplı sürdürülebilirlik ortaklığına imza attıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, “Dünyanın geleceği konusunda endişelenen ve iyi bir şeyler yapmak isteyen tüm duyarlı kurumlara, ülkemizin değerler mirası ve insanlık misyonu çerçevesinde katkı sunmayı önemsiyoruz. Ancak bu öylesine bir memorandum ki, ülkemizden yalnızca 3 üniversitenin paydaş olduğu; neredeyse tüm Akdeniz ülkelerini kapsayan bir katılım çeşitliliğine sahip. Bu ülkelerin önemli bir kısmıyla geçmişimizde ortaklık kurmamış olsak da geleceğimizi ortak kılmak adına küresel sorunların çözümünde birlikte çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Tek Ziyaret, İki Anlaşma

Ziyaretin verimini artırmak için memorandumun yanı sıra Bari Politeknik Üniversitesiyle Erasmus kapsamlı öğrenci ve personel değişim anlaşması da imzaladıklarını belirten Doç. Dr. Yıldırım açıklamasında, “her iki üniversitenin Güz ve Bahar dönemlerinde karşılıklı olarak 6’şar öğrenci ve 3’er personel değişimine imza attığı anlaşma gereğince, elektronik, makine mühendisliği ve inşaat mühendisliği alanlarında öğrenciler için 12 ay; personel içinse 21 gün olmak üzere değişim süresi belirledik. Böylece öğrencilerimizin ve personelimizin Erasmus iş birliği geliştirebileceği alanları genişlettik ve yeni kota imkanları geliştirdik. Bu vizyonun geliştirilmesinde teşvikleri, destekleri ve aracılıkları ile üniversitemize yeni ufuklar kazandıran Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e yürekten teşekkür ederim.” sözlerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt'ta "Dinin Direği Namaz" Temalı Bilgi Yarışması DüzenlendiÖnceki Haber

Bayburt'ta "Dinin Direği Namaz" Temalı B...

Bayburt'ta 19 Mayıs Coşkuyla KutlandıSonraki Haber

Bayburt'ta 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

Yorum Yazın

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş Basın Toplantısı Düzenledi
Bayburt Kadızade Mahallesinde Yangın: 3 Evde Maddi Hasar
Sporcu Muhammet Şimşek'ten Görme Engelliler Powerlifting Şampiyonasında 5 Türkiye Rekoru
Bayburt Merkezli Operasyon: Sahte Kimlik Bilgileriyle Suç İşleyen 4 Kişi Tutuklandı
Bayburt’ta 13 Bin 618 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı
Bayburt Belediye Başkanı Memiş, Birlik Başkanlığına Seçildi
BAYFEST Bilim ve Teknoloji Festivali, Genç Beyinleri Bilimle Buluşturdu
Hasan Saka Yeniden Türkiye Bayburtlular Federasyonu Başkanı Seçildi
Haziran Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Acemi Sürücü Cumhuriyet Caddesi'nde Kaza Yaptı: 6 Yaralı
Bayburt'ta Trafik Kazası: Kamyon ve Minibüs Çarpıştı, İki Yaralı
Günbuldu Köyü'nde Hayvanları Otlatırken Yıldırım Çarpan Genç Hayatını Kaybetti
Kaçak Kazı ve Tarihi Eser Ticareti Operasyonunda 23 Kişi Gözaltına Alındı
Bayburt ve Kafkas Üniversiteleri Arasında Akademik İş Birliği Protokolü İmzalandı
Bayburt Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı
Hakaret ve Tehdit Suçunda Ekmek Bağışıyla Uzlaşma
POMEM Öğrencileri Dünya Çevre Günü'nde Yeni Şehir Parkı'nda Çevre Temizliği Yaptı
Bayburt'ta 300 Bin Fidan Toprakla Buluşacak
Bayburt Ülkü Ocakları'ndan Uyuşturucu ile Mücadele İçin At Binme Etkinliği
Bayburt’ta Hayat Boyu Öğrenme Haftası Coşkuyla Kutlandı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar