Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Bayburt Üniversitesi, Yetkinlik Alanlarında Türkiye'nin Önde Gelen Üniversiteleri Arasında Yer Aldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt Üniversitesi, Yetkinlik Alanlarında Türkiye'nin Önde Gelen Üniversiteleri Arasında Yer Aldı
Abone ol
Bayburt Üniversitesi, TÜBİTAK'ın 2022 yılı verilerini kapsayan "Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi" raporunda İktisat alanında büyük bir yükseliş sergilerken, 2020 yılı verilerine göre 30 yetkinlik alanında hacim ve kalite performansını artırarak faaliyet alanlarının önemli çoğunluğunda ortalamaların çok üstünde yükseliş gösterdi.

İhtisaslaşma odaklı bilimsel üretimin ve toplumsal uyarlanabilirliğin öncelikli performans ölçüm kriteri kabul edildiği günümüz akademi dünyasında Üniversitelerin yetkinlik odaklı alan performansları önem kazanıyor. Entegre kalite geliştirme stratejisiyle kurumsal kapasitesini üst düzeye yükselten Bayburt Üniversitesi, yetkinlik alanlarındaki gelişim grafiğiyle Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri arasına adını yazdırdı. TÜBİTAK'ın belirlediği alan bazlı yetkinlik performanslarının ölçümüne dayanan bilimsel rapora göre neredeyse faaliyet gösterdiği tüm alanlarda hacim ve kalite indeksini yükselten Bayburt Üniversitesi, 2020 yılından bu yana gösterdiği kalite performansıyla yetkinlik konumunu güçlendirdi. 30 alanda Türkiye ortalamasının bir hayli üzerine çıkan Bayburt Üniversitesi, İktisat alanında kurum içi performansta en üst noktayı yakalarken, gıda teknolojileri alanında ise en iyiler arasında konumlandı. Bayburt Üniversitesinin kalite performansını artırdığı alanlar raporda şöyle belirtildi: Enerji depolama, arıtma teknolojileri, fizikokimya, beslenme-diyetetik ve sağlık, yapay zeka ve makine öğrenmesi, işletme, kompozit, coğrafya, biyoenerji, eğitim, proses kimyası ve teknolojisi, enerji verimliliği, gıda biyoteknolojisi, gıda işleme ve üretim teknolojisi, inşaat, kataliz, sosyoloji, radyoloji, hayvan beslenmesi, bahçe bitkileri, mimar, diş ve edebiyat, tarih, biyomalzeme, kentleşme, robotik, güneş enerjisi, meteoroloji ve atmosfer bilimleri, psikoloji ve iktisat. 2020 yılına göre bazı yetkinlik alanlarının ilk kez tabloya girdiği 2020 raporunda, yükselişiyle en fazla göze çarpan üniversitelerden biri olan Bayburt Üniversitesi, gelecek süreçte Türkiye zirvesinde yer alacak kalite bazlı yetkinlik alanlarında sayısal artış hedefliyor.

İhtisaslaşma ve yetkinlik ilişkisine değinerek raporu yorumlayan Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, "Tüm dünyada esnek uzmanlaşma adı verilen bir spesifik yetkinlik modeli endüstriyel etkisini artırırken, üniversitelerin de ihtisaslaşma odaklı bir akademik üretim ve performans modelini benimsemesi gerekiyor. Yetkinlik alanlarına baktığımızda, esasen toplumumuzun ve şehirlerimizin gelişim alanlarıyla örtüştüğü görülüyor. Teorik bilgiyi pratikte çözüm olarak kullanabilme gücünü ifade eden yetkinlik grafiği, Üniversitemizin hangi alanlarda toplumsal ihtiyaçlara hitap edebileceğini gösteriyor. Yetkin olduğumuz alanlardaki kalite göstergelerimiz, şehrimizde uzmanlıkla sağlayabileceğimiz pratik çözümlerin ifadesi bakımından önemli. Türkiye genelinde yetkinlik gücümüzü artıran ekibimizi kutlarken, yeni kalite gelişim çalışmalarımızla bu etkiyi sonraki dönemlerde kademeli olarak artırma hedefini de duyurmak isterim. Genç bir üniversite olmamıza karşın, kendi uzmanlık alanlarını geliştirebilen kurumsal kapasitemizi oluşturduk ve sürdürülebilir yetkinliğin altyapısını tesis ettik. Artık yeni uzmanlıklar ve yetkinlikler arasında disiplinlerarası bir sentez oluşturma gayretinde olacağız." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt'ta Öğrenme Şenliği DüzenlendiÖnceki Haber

Bayburt'ta Öğrenme Şenliği Düzenlendi

Bayburt Üniversitesi, Konya'daki Tarihi Yapıların Restorasyonu İçin Ar-Ge Çalışmalarına KatılacakSonraki Haber

Bayburt Üniversitesi, Konya'daki Tarihi...

Yorum Yazın

Bayburt'ta Kiralık Ev Fiyatları Cep Yakıyor: Vatandaşlar Yetkililerden Yardım Bekliyor
Bayburt'ta 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğinin İçerisinde Yerini Aldı
Bayburt'ta "Dinin Direği Namaz" Temalı Bilgi Yarışması Düzenlendi
Bayburt Esnaf Odaları Birliği Başkanı, Esnaf Kredilerine Getirilen Faiz Artışına Tepki Gösterdi
Amerikalı Kendra Dawn Warnick Bayburt'ta Müslüman Oldu Ve "Kübra" İsmini Aldı
Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bayburt’u Kültürel ve Turistik Cazibe Merkezi Yapma Hedefinde
7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günleri, ASMAC Kongresiyle Başladı
Bayburt Halk Oyunlarında Bir Başarı Daha Kazandı
Mayıs Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt Köyler Arası Futbol Turnuvası 1. Hafta Maç Sonuçları Belli Oldu
Bayburt'ta Engelliler Haftası Renkli Etkinliklerle Kutlandı
Bayburt Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği Başarılı Ameliyatlar Gerçekleştiriyor
Vali Mustafa Eldivan, Anneler Gününde Şehit Ailesini Ziyaret Etti
Eğitim İş Sen: Bayburt'ta Eğitimde Şiddete Karşı Çağrı
Bayburt ve Çevresinde Kuvvetli Rüzgar Uyarısı
Memur-Sen, Bayburt'ta "Cinayeti" Protesto Etti
Bayburt'ta Jandarma, Okulda Öğrencilere Görevlerini Tanıttı
Bayburt İl Protokolü, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Ankara'da Görüşme Sağladı
Bayburt Devlet Hastanesi Başarılı Göz Ameliyatları İle Dikkat Çekiyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar