Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Bayburt Üniversitesini Tercih Eden Başarılı Öğrenciler Avrupa Gezisine Gönderilecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt Üniversitesini Tercih Eden Başarılı Öğrenciler Avrupa Gezisine Gönderilecek
Abone ol
Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı, öğrencilere yeni ufuklar kazandırmak amacıyla planladığı Avrupa seyahatleri serisinin ilkine 50 öğrenciyle başlayacak.

Yeni akademik dönemde Bayburt Üniversitesini tercih edecek olan en iyi öğrencilerden 20'sinin yanı sıra mevcut öğrencilerden oluşan 50 kişilik bir 'seyyah grubu', Avrupa'nın cazibe merkezi olan şehirlerinde kültürlerarası etkileşim yolculuğuna çıkacak. 

Bayburt Üniversitesinin uluslararasılaşma atılımları kapsamında planlanan "Seyyah Öğrenci" vizyonunun çıktısı olan Avrupa seyahatleri serisi, Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı destekleriyle hayata geçiyor. Öğrencileri evrensel düşünmeye teşvik etmek ve kültürlerarası deneyim imkânlarıyla çok yönlü entelektüel kimlik kazandırmak amacıyla hayata geçen "Seyyah Öğrenci" projesi kapsamında, her yıl yeni tercih yapan en iyiler ile mevcut kayıtlı bir grup öğrencinin Avrupa'ya ve dünyanın diğer kültür merkezlerine seyahati hedefleniyor. Bu yıl Avrupa seyahatine gönderilecek ilk "Seyyah Öğrenci" grubunun Bayburt Üniversitesini tercih edecek en iyi 20 yeni öğrenci ile 30 mevcut kayıtlı öğrenciden oluşması planlanıyor. Başarı göstergelerine göre, Bayburt Üniversitesini yeni tercih edecek olan öğrencilerden en iyi yerleştirme puanına sahip olan 20'sinin yanı sıra kayıtlı oldukları birim tarafından seçilecek 30 öğrencinin katılacağı Avrupa seyahati ile kültür elçiliklerinin gelişmesi ve sosyal medyada başlatılacak bir hikaye anlatıcılığı formatının olgunlaşması bekleniyor. 

"Bavulunuzu hazırlayın; Avrupa'ya Gidiyorsunuz"

"Seyyah Öğrenci" projesi hakkında açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, "15. Yılımızı kutlamak için öğrencilerimizi beklerken, yeni dönem heyecanının tüm kayıtlı öğrencileri ve yeni tercih yapacak olan öğrencileri sardığının farkındayız. Bavulları toplama ve üniversiteye gitmek için yola koyulma zamanı yaklaşıyor. Bu geleneksel bavul toplama klasiğini düşünerek öğrencilerimize geleneksel bir rol tasarladık ve seyyah öğrenci projesi ortaya çıktı. Öğrencilerimize diyoruz ki, 'Bavulunuzu toplayın, Avrupa'ya gidiyorsunuz!'. Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı ile başlattığımız projede öğrencilerimize çağrımız ve vaadimiz bu olacak. İlk etapta 20'si yeni, 30'u kayıtlı öğrencilerimizden oluşan bir seyyah grubunu Avrupa'ya yolcu edeceğiz. Üniversitemizin Nizamiye kapısında düzenleyeceğimiz törende diyeceğiz ki, 'Bir Kapıkule olmasa da bu kapı da Avrupa'ya ve Dünyaya açılıyor'. Zaman ilerledikçe göndereceğimiz öğrenci çeşitliliğini ve sayısını artırarak Dede Korkut diyarını yeniden bir seyyahlar diyarı kılacağız ve İpek yolunu kültürel olarak canlandıracağız." dedi. 

Yeni Nesil Dede Korkut'lar ve Dijital Hikaye Anlatıcıları 

Bayburt'un en önemli kültürel ve tarihsel değerlerinden biri olan Dede Korkut'un bir hikâye anlatıcısı olduğuna dikkat çeken Rektör Türkmen, "Millî ve evrensel hafızamızı kuran hikaye anlatıcılığıyla tüm dünyada ve UNESCO nezdinde bir kültürel miras kabul edilen Dede Korkut, yeni nesil dijital hikaye anlatıcılığına da ilham olmuş bir şahsiyettir. Bugünün dijital hikaye anlatıcıları ile Dede Korkut arasında bir nesil bağı kurmak için Avrupa'ya göndereceğimiz seyyah öğrencilerimizin deneyimlerini anlatacakları YouTube, Instagram, TikTok ve Twitter hesapları açacağız ve özel bir seyyah öğrenci web sayfasında deneyimlerin paylaşıldığı etkileşimli bir platform kuracağız. Böylece projemizin zamanla biriken bir hikayeler bütünü olarak tüm öğrencilere ilham olmasını sağlayacağız." ifadelerini kullandı.  

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt'ta Ekmeğe Yüzde 40 Zam GeldiÖnceki Haber

Bayburt'ta Ekmeğe Yüzde 40 Zam Geldi

Bayburt'ta Okulların Çevresi DeğişiyorSonraki Haber

Bayburt'ta Okulların Çevresi Değişiyor

Yorum Yazın

Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ödülleri Sahiplerini Buldu
Bayburt’ta Halk Ekmek Büfelerinde Glutensiz Ekmek Satışları Başladı
Bayburt Müzeler Günü Etkinliği Dede Korkut Kent Müzesi'nde Gerçekleştirildi
Ülkü Ocakları Bayburt İl Başkanlığında Görev Değişimi Yapıldı
Bayburt'ta Kiralık Ev Fiyatları Cep Yakıyor: Vatandaşlar Yetkililerden Yardım Bekliyor
Bayburt'ta 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğinin İçerisinde Yerini Aldı
Bayburt'ta "Dinin Direği Namaz" Temalı Bilgi Yarışması Düzenlendi
Bayburt Esnaf Odaları Birliği Başkanı, Esnaf Kredilerine Getirilen Faiz Artışına Tepki Gösterdi
Amerikalı Kendra Dawn Warnick Bayburt'ta Müslüman Oldu Ve "Kübra" İsmini Aldı
Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bayburt’u Kültürel ve Turistik Cazibe Merkezi Yapma Hedefinde
7. Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günleri, ASMAC Kongresiyle Başladı
Bayburt Halk Oyunlarında Bir Başarı Daha Kazandı
Mayıs Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt Köyler Arası Futbol Turnuvası 1. Hafta Maç Sonuçları Belli Oldu
Bayburt'ta Engelliler Haftası Renkli Etkinliklerle Kutlandı
Bayburt Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği Başarılı Ameliyatlar Gerçekleştiriyor
Vali Mustafa Eldivan, Anneler Gününde Şehit Ailesini Ziyaret Etti
Eğitim İş Sen: Bayburt'ta Eğitimde Şiddete Karşı Çağrı
Bayburt ve Çevresinde Kuvvetli Rüzgar Uyarısı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar