Bayburt
DOLAR28.9208
EURO31.4823
ALTIN1924.1

Bayburt Üniversitesinin Deprem Kardeşliği Projesi TÜBİTAK'tan Destek Kazandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt Üniversitesinin Deprem Kardeşliği Projesi TÜBİTAK'tan Destek Kazandı
Abone ol
Spor Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Erkan Yarımkaya’nın yürütücülüğünü üstlendiği, Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğinde hazırlanan "Bayburt-Malatya Kardeşliği Bilim Şenliğiyle Güçleniyor" projesi TÜBİTAK 4007 Afet Bölgesi Bilim Her Yerde Özel Destek Çağrısı kapsamında desteğe hak kazandı.

Bilimin, kültürün, sanatın ve teknolojinin birçok dalının etkileşimli ve eğlenceli uygulamalarla katılımcılara sunulmasına yönelik olarak 6 Şubat 2023 tarihindeki depremlerden etkilenen çocuk ve gençlerin sosyal yaşama yeniden entegrasyonlarına katkı sunmayı hedefleyen proje, sürdürülebilir ortak yaşam için kardeşlik misyonunu hayata geçirecek. Projenin hedef kitlesinin Malatya il merkezindeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinden oluştuğunu söyleyen proje yürütücüsü Doç. Dr. Yarımkaya, "Mayıs ayı içerisinde Malatya Beydağı konteyner alanında düzenlenmesi planlanan bilim şenliği kapsamında astronomi, robotik, insansız kara ve hava araçları, bocce, 3D modelleme, yenilenebilir enerji, söyleşi, kodlama, sensör teknolojisi, müzik, dokuma, model uçak, drama, geleneksel Türk okçuluğu, ebru sanatı, e-öğrenme, mobil uygulamalar, arttırılmış gerçeklik, benzetim (simülasyon), deneyler ve dijital oyun gibi farklı disiplinlerdeki çalışmalarla desteklenen atölyeler ve seminerler gerçekleşecek. Projede yer alan etkinlikler, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Yaman'ın da aralarında yer aldığı, farklı disiplin alanlarında çalışmaları bulunan 26 akademisyen tarafından yürütülecek." dedi. 

Doç. Dr. Yarımkaya ayrıca, "Bayburt-Malatya Kardeşliği Bilim Şenliğiyle Güçleniyor" projesi aracılığıyla bilim kültürü ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılması, katılımcılara bilimsel bilginin etkinlikler yoluyla ulaştırılması ve ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu ve özel durumda okul öncesinden lise eğitimine kadar öğrencilerimize yaşama uyum sağlama konularında bir nebze de olsa katkı sunulması beklenmektedir. Proje kapsamında planlanan etkinlikler, eğlenceli ve etkileşimli uygulamalarla katılımcılara sunulacak olup katılımcıların bilimsel bilgiyi yaparak-yaşayarak, uygulamalı ve kalıcı-izli bir şekilde elde etmelerine önem verilecektir. Bu bağlamda, şenlik süresince elde edilebilecek bilgi, deneyim ve bilimsel araştırma motivasyonu sayesinde katılımcıların bilimsel çalışmalara olan ilgilerinin artmasına, bilimin keyifli yönünü keşfetmelerine, bilimsel okuryazarlıklarının gelişmesine, bilgi, bilim ve bilim şenliğine yönelik olumlu tutum geliştirmelerine, bilim ve teknoloji farkındalıklarının artmasına, yeni bir sanat ve spor dalıyla ilgilenmelerine ve bilimin günlük hayatın her alanında olduğunun farkına varmalarına destek olunacaktır." ifadelerini kullandı. 

Proje desteği vesilesiyle tasarım ekibini tebrik eden Rektör Türkmen, "Her felaketin ardından gelişen toplumsal duyularımız ve iyilik hareketlerimiz, yalnızca acının değil sorumluluğun da paylaşılmasını esas alan müşterek millet kültürümüzün bir geleneğidir. Bu gelenek, bir küçük çocuğun kumbarasındaki harçlığı vakfetmesinden holdinglerin milyar liralık desteklerle kalkınmaya yardım etmesine kadar çok geniş çaplı bir düzlemde bizleri birbirimize kenetliyor. Üniversitemizin bu iyilik geleneğini bir kardeşlik projesiyle yaşatacak olması bizler için tarihsel bir misyonun tecellisi anlamına geliyor. Biz, projelerin üniversitesiyiz. Projelerimizi toplumda öncelikli sorunların telafisine yönelik tasarlıyoruz. İyiliği bir proje olarak tasarlamak ve uygulamak, deprem bölgesindeki kardeşlerimizle bizleri yalnızca ortak kültürde, gelenekte ve duygularda değil, bilimsel üretim yoluyla yeniden ayağa kalkmakta da ortak kılacak. Projemiz, bilim kültürünün de kardeşlik kültürünün bir paydası olduğu mesajını verecek. Bilim, iyileştirir. Bizler iyiliği tesis etmek için bilimle iyileşeceğiz ve bu süreç, bizim ortak tarihimiz olacak. Tarihi, zedelendiği yerden onarmak için kardeşliğin projesine emek veren tüm akademisyenlerimize Doç. Dr. Erkan Yarımkaya özelinde teşekkür ederim." şeklinde konuştu.  

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt'ta El Sanatları Geleneği Yaşatılmaya Devam EdiyorÖnceki Haber

Bayburt'ta El Sanatları Geleneği Yaşatıl...

Bayburtspor Bursa'dan Farklı Mağlup AyrıldıSonraki Haber

Bayburtspor Bursa'dan Farklı Mağlup Ayrı...

Yorum Yazın

Bayburt Öğretmen Akademisi Proje Yazma Eğitimleri İçin Kudaka’da İmzalar Atıldı
Bayburt Belediyesi'nden Önemli Duyuru: Su Kesintisi Uyarısı!
Bayburtspor'da Şok Gelişme: 4 Oyuncu Süresiz Kadro Dışı Bırakıldı
Kasım Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Gelecek Partisi'nin Bayburt Merkez İlçe Kongresi Yapıldı
Bayburtspor, Şanlıurfa Deplasmanından Mağlup Döndü
Yeniden Refah Partisi'nin Bayburt Belediye Başkan Adayı Belli Oldu
Öğretmenler Günü Etkinliği Sanat ve İlmi Bir Araya Getirdi
Bayburt Belediyesi'nden Öğretmenler Günü'ne Özel Etkinlik
Bayburt'ta Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayları Başvuruları Tamamlandı. Yeni Dönem İçin Yarış Başladı
Başkan Pekmezci, Bahçeli ile Görüştü Aday Adaylığı Başvurusunu Gerçekleştirdi
Bayburt'ta Tarihi Eser Operasyonu: 5 Gözaltı
Bayburt'ta İşyerinde Meydana Gelen Patlamada Bir Kişi Yaralandı
Bayburt’ta TYP Kapsamında 200 Temizlik Görevlisi İşe Alınacak
Yeşilyurt Köyü'nde Çıkan Yangında, 2 Ev İle Bir Ahır Kül Oldu
Bayburtspor'da Başkanlık Krizi ve Transfer Hüsranı: Takım, Belirsiz Bir Gelecekle Mücadele Ediyor!
Bayburt'ta Kar ve Tipi Nedeniyle Mahsur Kalan Vatandaş Kurtarıldı
Bayburt'un Yüksek Kesimlerine Kar Yağdı
Türkiye'nin En Mutlu İlleri Açıklandı! Listede Karadeniz'den 3 İl Var.
Meteoroloji Uyardı! Bayburt'ta Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına Bekleniyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar