Bayburt Pestil Köme
Elisa Kitap & Sahaf
Bayburt
DOLAR17.2622
EURO18.0693
ALTIN1011.6
Bayburt Haber Telegram Haber Üstü

Bayburt ve Gümüşhane'nin Katı Atıkları Enerjiye Dönüşüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt ve Gümüşhane'nin Katı Atıkları Enerjiye Dönüşüyor
Abone ol
BAY-GÜ-KAB Biyogaz Enerji Santrali, ortalama 5 bin hanenin ihtiyacını giderecek kadar elektrik üretiyor.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci'nin başkanlığını yaptığı birlik bünyesinde oluşturulan Biyogaz Enerji Santrali elektrik üretiminde kapasitesini gün geçtikçe artırıyor. 2019 yılında yapımına başlanan ve 2020 yılı Ocak ayı itibariyle elektrik üretmeye başlayan çevre dostu tesis, hem katı atıklardaki metan gazını yakmak kaydıyla elektrik üretiyor, hem çevre kirliliğini minimum düzeye çekiyor. Bayburt il genelinin katı atıklarının yanı sıra Gümüşhane Merkez, Kelkit, Kürtün’de bulunan aktarma istasyonları aracılığıyla taşınan katı atıklar enerjiye dönüşüyor. Günlük 100 ton katı atığın ulaştığı merkezde şuan için 10-12 saat kapasite ile çalışılıyor.
Bayburt-Gümüşhane İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (BAY-GÜ-KAB) bünyesinde kurulan Biyogaz Enerji Santrali, yıllık ortalama 1 Milyon 800 bin metre küp metan gazını elektriğe dönüştürüyor. Tesislerde 2’si Birlik, 11’i Şirket elemanı olmak olmak üzere 13 kişi çalışıyor. Birlik Müdürü Samet Gülhan, 2 milyon dolara kurulan tesislerin şimdilik 12 saat kapasite ile çalıştığını, bunun 24 saate kadar ulaşabileceğini söyledi. Hava sıcaklığının tesiste elektrik üretimi için önemli olduğunu söyleyen Gülhan, tesisin karbondioksitten 23 kat daha etkili olan metan gazının yakılması ile hem elektrik elde edildiğini, hem de bunca katı atığın çevreye vereceği zararın önüne geçildiğini belirtti. Tesislerde her saat başı ölçümler yapıldığını, eğer sahada yüzde 60 metan gazı varsa bunun çok iyi bir rakam olduğunu bildiren Gülhan, metan gazı oranı yüzde 40’ın  altına indiğinde ise motorların çalışmadığını söyledi.
Elektrik üretimindeki oranın çöpün kalitesinden kaynaklandığını da söyleyen Gülhan, “Çöpün içerisinde organik atık ne kadar çoksa metan gazının verimi o kadar yüksek olur. Organik atık dediğimiz sebze, meyve evde yapılan yemek artıkları. Bir diğer etki ise sıcaklık, sıcak havada atıklar çabuk çürür. Çöplerin içinde çalışan bakteriler çürümeyi hızlandırıp metan üretiyor” dedi.  Gülhan, İspanyollar tarafından monte edilen 5 bin metreküp kapasiteli dev balonun, sahada herhangi bir aksilik olduğunda devreye girdiğini ve tesislerde motorları 7-8 saat durdurmayacak kadar metan gazını muhafaza ettiğini aktarakrak, balonun tesisin güvencesi olduğunu kaydetti. Şuan için 10-12 saat üretim yaptıklarını, yaz aylarında bunun 17 saati bulacağını söyleyen Gülhan, şuan 10 saat üretimle 5 bin 500 hanenin ihtiyacını karşılayacak seviyede elektrik ürettiklerini, hedeflerinin 24 saat esaslı bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.
İlde bulunan tüm kuş çeşitleri çöplükte Öte yandan çöplük, ilde yaşayan kuş çeşitlerini görmek, onlar hakkında incele yapmak isteyenlerin  de önemli bir durağı. ‘İl genelinde yaşayan kuşların tamamı çöp sahasında bulunur’gibi bir bilim sözünden hareketle Bayburt çöplüğüne de her yıl akademisyenler gelerek, Bayburt’un kuş çeşitlerini inceliyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden akademisyen heyet, Samsun TÜBİTAK Biriminden gelen uzman isimler Bayburt’un kuş çeşitleri hakkında inceleme yapıyor. Çöplük, kuşların göç dönemleri olan Mayıs-Kasım aylarında ise, adeta kuşlardan görsel şölen sunuyor. göçmen kuşların da uğrak yeri. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Marketlerle İlgili Yeni Karar!Önceki Haber

Marketlerle İlgili Yeni Karar!

Koyunları Kurt Saldırısında Telef Olan Besiciye Devlet DesteğiSonraki Haber

Koyunları Kurt Saldırısında Telef Olan B...

Yorum Yazın

Bayburt'taki Yangında 45 Dönümlük Alan Kül Oldu
Doğal Taş Fabrikası İlk İhracatını Gerçekleştirdi
Bayburt Özel İdare Spora 4 Bin 200 TL Ceza
SGK İl Müdürü Ali İhsan Nuhoğlu'ndan BGC'ye Ziyaret
Bayburt 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği Hizmete Girdi
CHP Bayburt İl Başkanlığından, İktidarı Eleştiren Açıklama
Bayburt Üniversitesi ile Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arasındaki İş Birliği Yeni Protokollerle Güçlendi
2023 Yılında Gökçederespor'un Hedefi Şampiyonluk
Bayburt'ta 2 İşçi Elektrik Akımına Kapıldı: 1 Ölü, 1 Yaralı
Gazeteci Yazar Osman Okutmuş, Vefatının 30. Yılında Anıldı
Europa Nostra Büyük Ödülü Kenan Yavuz Etnografya Müzesine Verildi
Erdem Bayazıt Balkan Judo Şampiyonası'ndan Altın Madalya İle Dönüyor
Gençosman'da Beraberlik
Bayburt’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı
Bayburt - Trabzon Sınırındaki Köylere Mevsimin İlk Karı Yağdı
Erzurum - Bayburt Karayolunda Kaza: 5 Yaralı
Başkan Pekmezci’ye "Bamsı Beyrek Seyir Terası” Ödülü Takdim Edildi
Bayburt Halk Eğitim Merkezi Yeni Kursiyerlerini Bekliyor
Bayburt'ta Hububatta Rekolte ve TMO Alımı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü
Sürüye Saldıran Kurtlar 12 Koyunu Telef Etti

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar