Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Bayburt’ta Dede Korkut Coşkuyla Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt’ta Dede Korkut Coşkuyla Başladı
Abone ol
Bayburt Dede Korkut 27. Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri, büyük coşkuyla başladı.

Şölen Komitesi tarafından Dede Korkut Anıtı’na çelenk konulmasının ardından protokol üyeleri, çeşitli şehirlerden gelen halk oyunları ekipleri ve vatandaşların katılımıyla mehteran takımı eşliğinde Akşemseddin Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi boyunca İpek Yolu Kortej Yürüyüşü gerçekleştirdi. 
Kortejin Saray Bahçesi Kent Meydanı’ndaki tören alanına gelmesinin ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra açılış törenleri start aldı. Saray Bahçesi’nde organize edilen etkinlikte büyük coşku yaşandı. 
Etkinlikler kapsamında ilk olarak Erzincan Belediyesi Mehteran Takımı sahne aldı. Mehteran Takımı seslendirdiği coşku dolu marşlarla alanda bulunanlara güzel bir gün yaşattı. 
Mehteran gösterisinin ardından Şölen Komitesi Başkanı olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri’nin 27. Yılında sizlerle birlikte olmanın, bu güzel ve anlamlı günü sizlerle yeniden paylaşmanın derin mutluluğu içerisindeyim. Bu vesile ile öncelikle yurt içinden ve yurt dışından ilimize teşrif eden tüm konuklarımıza hoş geldiniz diyor, sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Dedem Korkut’un kopuz çalıp boy boyladığı, soy soyladığı bu güzel yurt toprağından,  Anadolu’muzun dört bir yanına ve tüm Türk Dünyası’na selam olsun.” İfadelerini kullandı.
Dede Korkut Şölenleri’nin çeyrek asrı geride bıraktığını belirten Başkan Pekmezci “Çeyrek asırdan fazladır kurduğumuz toyumuzda hem Türk Dünyası’nın birleştirici unsuru Korkut Ata’mızı yâd etmenin hem de Türk Dünyasından şehrimize gelen soydaşlarımızla tanış olmanın arzusu içindeyiz.  Şölenlerimizde Dede Korkut’u her yönüyle anlamaya ve anlatmaya çalıştığımız programların yanında Bayburt’umuzu ve Bayburt kültürünü tanıtmaya yönelik etkinliklerimizde oluyor.  Ayrıca gençlerimizi de unutmuyor Türk müziğinin güçlü ve popüler seslerini de onlarla buluşturuyoruz. 7 gün sürecek olan şölen haftamız boyunca şehrimizde ekonomik olarak yaşanacak canlılığın yanı sıra çeşitli vesileler ile rızkının peşinde Yurt toprağının dört bir yanına yayılmış hemşehrilerimizde sıla-ı rahim yaparken dolu dolu bir tatil geçirmiş olacaklar. Her zaman söylediğimiz gibi şölenler Türk Dünyası’nda bir olmanın vesilesidir.” Dedi.
Şölenlerin Bayburtluların birliğini güçlendirdiğini söyleyen Pekmezci “Her yıl Temmuz ayının üçüncü haftası düzenlediğimiz şölenlerimizde Sadece Bayburtlular olarak değil Türk Dünyası ve Türkiye’mizin dört bir yanından gelen konuklarımızla bir araya geliyor birliğimizi güçlendiriyoruz. Bu şölen Zihnilerin, İrşadilerin, Celalilerin, Hicranilerin ve daha nice hak ve halk sevdalılarının, günümüz ozanları ile kucaklaşma günleri olacak. Sıladan gurbete, gurbetten sılaya uzanan hasret yolları olacak. O yollar büyüyecek, uzayacak ve Bayburt’tan Anadolu’nun dört bir yanını ve tüm Türk Dünyasını kucaklayacak.  Bu düşünceler içerisinde tekrar yurt içinden ve yurt dışından ilimize teşrif eden tüm konuklarımıza Bayburt halkı adına hoş geldiniz diyor ilimizde kaldığınız müddetçe içten, samimi, konuksever Bayburtluların gönül coğrafyasının en güzel yerinde olacağınız inancıyla sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”  Diye konuştu.
Başkan Pekmezci’nin konuşmasının ardından Bayburt Belediyesi Halk Oyunları ekibi Bayburt folklorunun en güzel örneklerini sergileyerek izleyenlerden büyük alkış aldı. 

Şölenler için Bayburt’ta bulunan İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır Yaptığı konuşmada Bahçelievler’in selamını getirdiğini belirterek şölenlerin hayırlı olması temennisinde bulundu. Şölenlerin 27. sinin düzenlendiğini hatırlatan Başkan Bahadır bu geleneği sürdürdükleri için Başta Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Vali Cüneyt Epcim olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. 
Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ise yaptığı konuşmada Dede Korkut Şölenleri için Bayburt’ta bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek hem Bağcılarlı vatandaşların hem de Bağcılarda ikamet eden Bayburtluların selamlarını iletti. Başkan Özdemir şölenlere davet etmeleri ve misafirperverliklerinden dolayı Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Vali Epcim’e teşekkür etti. 
Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük de yaptığı konuşmada Dede Korkut’un Türk dünyası için önemine vurgu yaptı. Korkut Ata’nın Türk tarihinin en eski bilgesi ve ozanı olduğunu söyleyerek hem yaşadığı dönemde hem de günümüzde Türklüğe ışık tuttuğunu ifade etti. Küçük şölenlerin düzenlenmesinde Başta Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Orhan Ateş ise şölenlerin düzenlenmesinde Başta Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci olmak üzere tüm ekibine teşekkür etti. Konuşmasında Dede Korkut’un Türk edebiyatındaki öneminin altını çizen Ateş, Dede Korkut Hikâyelerinde Bayburt’un önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. 
Bayburt Valisi Cüneyt Epcim de konuşmasında Bayburt’un yetiştirdiği büyük şahsiyetlerle Anadolu irfan geleneğinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti.  Dede Korkut’un bu irfan geleneğini Bayburt’ta çok güçlü bir şekilde kurumsallaştırdığını söyleyen Epcim, Başkan Pekmezci ile ekibinin kuyumcu titizliğiyle şölenleri hazırladıklarını belirterek kendilerinin de şölen komitesi olarak destekte bulunduklarını belirtti ve etkinliklerin hayırlı olması temennisinde bulundu. 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından ikramiyeli şölen balonları uçuruldu. Daha sonra MAK GAZİDANS Halk Oyunları Topluluğu, ANGORA Halk Oyunları Grubu, Akçaabat Belediyesi, Silifke Belediyesi,  Artvin Belediyesi ve Giresun Belediyesi Halk Oyunları ekipleri tarafından sergilenen folklor gösterileri büyük beğeni topladı. Halk oyunları gruplarına günün anısına plaket takdim edilmesinin ardından açılış töreni sona erdi. 
Türk Dünyası'nın Bilge Atası Dede Korkut adına bu yıl 27.’si düzenlenen “Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni’nin açılış törenine Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Orhan Ateş, Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Aydıntepe Belediye Başkanı Haşim Şentürk,  Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Bayburt İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi İdris Aydın AK Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, MHP Bayburt İl Başkan Vekili Esmani Kaban,  MHP Gümüşhane İl Başkanı Mete Kaya, çevre ilçe ve belde belediye başkanları, Belediye Eski Başkanı Mete Memiş, Saadet Partisi İl Başkanı Abdulmecit Bekmezci, kurum müdürleri, İstanbul Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Hicabi Durmuş, Samsun Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı Hakan Tali, Bayburt Baro Başkanı Serkan Pekmezci, Belediye Meclis Üyeleri, Stk temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şölenler Dede Korkut Türbesi Ziyaretiyle Start AldıÖnceki Haber

Şölenler Dede Korkut Türbesi Ziyaretiyle...

Şölenlerin Birinci Gününde Ali Kınık Rüzgarı EstiSonraki Haber

Şölenlerin Birinci Gününde Ali Kınık Rüz...

Yorum Yazın

Gökçederespor, 20. Yıl Turnuvasında Şampiyon Oldu!
Bayburt’un En Başarılı Öğrencilerine 2500 Lira Burs Müjdesi!
Bayburt’ta Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısında Büyük Artış: 6 Ayda 807 Yeni Araç
Bayburt’ta Konut Satışlarında Düşüş Devam Ediyor!
Bayburt’ta Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yıldönümü Törenle Kutlandı
Bayburt Özel İdarespor’un 2024-2025 Sezonu Rakipleri Belli Oldu
TÜİK 2023 İşsizlik Oranlarını Açıkladı: Bayburt'ta Oran %6.7
Bayburt'tan Dönüşte Kaza: 5 Kişilik Aile Yaralandı
Bayburt'ta Şiddetli Fırtına Sağlık Ocağının Çatısını Uçurdu: Facianın Eşiğinden Dönüldü
Bayburt-Gümüşhane Havalimanı Ne Zaman Açılacak?
Bayburt'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Şehitler Anıldı
Bayburt'ta Kontrolden Çıkan Araç Şarampole Yuvarlandı: 1 Ölü, 2 Yaralı
Bayburt Milletvekili Ateş, Mevcut ve Gelecek Yatırımları Tanıttı
Bayburt Üniversitesi 15 Temmuz’u Geleneksel Okçuluk Turnuvası ve Konferansla Andı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bayburt'ta 4 Gün Boyunca Kutlanacak
Demirözü'nde KADES Uygulaması Tanıtımı ve Farkındalık Etkinliği
Bayburt'ta Yıldırım Çarpması Sonucu 16 Yaşındaki Genç Hayatını Kaybetti
Bayburt’ta Tanker Kazası: Dorse Pimden Ayrıldı, Trafik Durdu
Beyzanur Akkuş, Avrupa Şampiyonu Olarak Bayburt’a Döndü
CHP Bayburt İl Başkanı Haktan Yücel: "Bayburt Kalesi Neden Turizme Açılmıyor?"

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar