Bayburt
DOLAR31.1283
EURO33.8121
ALTIN2032.9

Diyanet-Sen Bayburt İl Başkanı Kelleci'den Yılbaşı Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet-Sen Bayburt İl Başkanı Kelleci'den Yılbaşı Açıklaması
Abone ol
Ülkemizde de kullanılan miladi takvime göre 2023 yılının son günlerini yaşarken 2024 yılına da sayılı günler kaldı. Müslüman bir ülke olmamıza rağmen Hristiyan adeti olan Yılbaşı ve Noel kutlamaları çeşitli kitle iletişim araçları ve sosyal medya aracılığı ile Müslümanlara empoze edilmeye çalışılmaktadır.

Diyanet-Sen Bayburt İl Başkanı İlhami Kelleci'den yapılan açıklama şu şekilde;

"Ülkemizde de kullanılan miladi takvime göre 2023 yılının son günlerini yaşarken 2024 yılına da sayılı günler kaldı. Müslüman bir ülke olmamıza rağmen Hristiyan adeti olan Yılbaşı ve Noel kutlamaları çeşitli kitle iletişim araçları ve sosyal medya aracılığı ile Müslümanlara empoze edilmeye çalışılmaktadır. Dini inançlarımız açısından hoş görülmeyen bu kutlamalar yüce dinimizin yasakladığı alkol, piyango, şans oyunları gibi uygulamalar kumardır ve dinimizce haram sayılmaktadır. Dolayısıyla Müslüman, kimseye özenmez. Bilakis Müslüman, İlmiyle, irfanıyla, yüksek ahlakıyla, yaşam şekliyle herkese örnek olur.

Peygamber Efendimiz (SAV), “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” (Ebû Dâvûd, Libâs, 4/4031)buyurmuştur. Dolayısıyla Hristiyan adetlerinden olan bir kutlamayı bizlerin de onlara özenerek kutlaması onlar gibi davranmamız yasaklanmış bir durumdur. Kur’an’ı Kerim’de ise Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "...Sizden kim onları dost edinirse, oda onlardandır..." Maide, 5) “Kim Allâhʼa ve Rasûlʼe itaat ederse işte onlar, Allâhʼın kendilerine lûtuflarda bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehidler ve sâlih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (Nisâ, 69). Bu iki ayet kiminle dost olmamız gerektiğini, kime itaat etmemiz gerektiğini ve sonuçlarını bizlere bildiren ayetlerdir.

Kahir ekseriyeti Müslüman bir ülke olmamıza rağmen gittikçe artan yılbaşı kutlamalarının asıl tehlikeli yanı ise bunun alışkanlık haline gelmesi ve normal kabul edilmesidir. Büyük mutasavvıf İmam-ı Şibli Hazretleri’nin buyurduğu gibi Ömürlerinden bir seneyi daha tüketerek varacakları sona biraz daha yaklaşan ahiret yolcuları! Yaklaştığınız yerde hesaba çekilmeden önce burada kendinizi hesaba çekin! Müslümanlar olarak bizim yılbaşına yaklaşımımız geçen bir yılın muhasebesini yapmak kendimizi hesaba çekmek olmalıdır. Müslüman yılbaşını da Müslümanca geçirmelidir. 7 Ekim’de başlayan İsrail’in Gazze’ye saldırıları her geçen gün vahşetini artırarak devam ediyor.

Yıllardır Müslüman kanını dökmeye doyamayanlar son iki aydır Gazze’de örneği görülmemiş bir soykırım ve vahşete imza attılar. Neredeyse iki aydır aralıksız devam eden katliamlar sonucu bebek, çocuk, kadın, hasta, yaşlı 20 bine yakın masum öldürüldü. Filistinli kardeşlerimiz bu haldeyken Müslümanlar olarak bize düşen onlara daha çok nasıl yardım edebiliriz, elimizden ne gelebilir olmalıdır. Sadece savaş uçaklarıyla değil, açlıkla, susuzlukla, ilaçsızlıkla katledilen Gazze ve Filistin Halkıyla dayanışmamızı ve kardeşliğimizi göstermek mazlumların sesi olmak durumundayız. Bu zulüm son bulana kadar da alanlarda olmaya Filistinli kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Buradan dünyanın neresinde olursa olsun vicdanı kara bağlamamış insan şeref ve onuruna sahip, tüm insanlara bir çağrı yapıyorum: Gün zalim Firavun’un katliamlarına karşı çıkma günüdür. Nemrudlaşan Siyonist Netenyahu’nun yaktığı ateşi söndürme günüdür. Dünyanın “5’ten büyük” olduğunu gösterme günüdür. Gün mazlumu zalim, Zalimi mazlumu gösteren, ikiyüzlü bu tiranlık sistemine karşı İnsanlık onuruna sarılma günüdür. Müslüman Yılbaşını da Müslümanca Geçirmelidir." ifadelerini kullandı.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt Saat Kulesi Hakkında Bilmedikleriniz!Önceki Haber

Bayburt Saat Kulesi Hakkında Bilmedikler...

Temaşa, Bayburt'ta Unutulmaz Bir Tiyatro Gösterisi Düzenledi: "Kesin Yasakta Ne Yasak?"Sonraki Haber

Temaşa, Bayburt'ta Unutulmaz Bir Tiyatro...

Haber Yorumları

 • Abdullah AKSOY19-01-2024 09:45

  Ağzına yüreğine eline sağlık üstadAmin Allah razı olsun, Cumamız mübarek olsun,Gazzeli Filistinli mücahidleri siyonist zalimlere karşı mansur ve muzaffer eylesin,اللهم بارك لنا في رجب وشعبان و بلغنا رمضان Ey şanı yüce Allah'ım Recep ve Şaban ayımızı mübarek eyle, bizi afiyetlerle mübarek Ramazan ayına ulaştır. Amin

Yorum Yazın

Bayburtspor, Deplasmanda Ağrıspor ile 1-1 Berabere Kaldı
Bayburt Üniversitesi ÜniLig Bowling Şampiyonasında Büyük Başarı Elde Etti
Mete Memiş, 31 Mart 2024 Seçimleri İçin 53 Proje Açıkladı
Bayburt Üniversitesi, İlkokul Öğrencilerine Picasso'yu Tanıttı
Bayburt'ta Nefes Kesen Boks Gecesi Düzenlendi
Bayburt Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Meclis Üyesi Adayları Açıklandı
Bayburtlular 21 Kurtuluş Gecesinde Aysel Yakupoğlu İle Coştu
21 Şubat Kurtuluş Etkinlikleri Coşkuyla Kutlandı
Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Suat Pamukçu İstifa Etti
Kurtuluş Kupası Cirit Müsabakası Heyecanlı Anlara Sahne Oldu
Şubat Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt Konulu Bilgi Yarışması Çekişmeli Geçti
Bayburtspor Kuşadasıspor'u Mağlup Gönderdi
Piyade Sözleşmeli Er Salih Ay, Son Yolculuğuna Uğurlandı
Meslek Lisesi Öğrencileri Bayburt Lezzetlerini Tanıttı
Bayburt'ta Ekmeğe Zam Geldi
Bayburt Üniversitesi, Kış Spor Oyunlarından da Madalyayla Döndü
Bayburt Üniversitesi ile Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Protokol İmzalandı
Bayburtspor Darıca Deplasmanından Eşitlikle Döndü
İYİ Parti’nin Bayburt Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kırıcı Seçildi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
üni fm scroll