Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

Hacı Kıyasi Şentürk Camii Dualarla İbadete Açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hacı Kıyasi Şentürk Camii Dualarla İbadete Açıldı
Abone ol
Bayburt Group tarafından Hacı Kıyasi Şentürk adına Bayburt’ta yaptırılan Hacı Kıyasi Şentürk Camii ve Külliyesi Türkiye Cumhuriyeti 27. Dönem Başbakanı, 28. TBMM Başkanı, İzmir Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla düzenlenen törende dualarla ibadete açıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “ Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi 1828-29 Osmanlı- Rus Savaşları’nı, 1916-18 Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi’ni yaşamış bir şehrin mensuplarıyız.  Zihni yıllar önceki ifadesiyle “Sökmüş çadırların göç etmiş leyli,  Vardım ki boş kalmış yar otakları, Dağı mesken etmiş biçare Mecnun, Akıtmış gözlerinden kan ırmakları” diyor. Aradan yıllar geçmiş Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte güçlenen ve her gün gelişen Bayburt Türkiye’nin 69. İli olarak varlığını her alanda ispat ediyor.  Bugün burada açılışını yapacağımız Merhum Hacı Kıyasi Şentürk abimizin adına yapılan camiinin bulunduğu bu 4 dönümlük alan Bayburt Belediyesi’ne ait olup üzerindeki sosyal donatı alanları, dükkanları, konferans salonu ve diğer imkanları ile birlikte inşallah ilerleyen günlerde spor kompleksini de içine alan Bayburt Çoruh Park adıyla anılacak. Peygamber Efendimiz bir hadis-i Şerifinde “Kim dünyada Allah rızası için bir cami- mescid inşa ederse Allah’ta ona karşılık o kişi için Cennet’te bir köşk inşa eder” buyuruyor.  Yolun kenarından gelip geçenlerin göreceği bu göklere uzanan minarelerde ezanların dinmemesi, bayrakları yükselmesi sanki bir ilahi vecd ile orada duruyor.  Rabbim bu güzelliklerimizi ve birlikteliğimizi ebedi kılsın diyorum. Şehrimize bu güzel eseri kazandıran Şentürk ailesine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Son Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ise, "Hacı Gıyasi Şentürk Cami çok güzel olmuş. Şentürk ailesinin amel defterinin açık kalmasına vesile olacak. Peygamberimiz, 3 şeyin amel defterini açık bırakacağını belirtir. Biri sadaka-i cariye, biri ilim öğretmen yani insan yetiştirmek, bir diğeri hayırlı evlat bırakmak. İşte Hacı Gıyasi Şentürk bunların üçünü de yapmıştır. Çünkü onun evlatları bu güzel eseri yaparak, onun amel defterinin kıyamete kadar açık kalmasını sağlamıştır. Hayır sahibi Şentürk ailesini yürekten kutluyorum" dedi.  Bayburt'a 20 yıl boyunca hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Yıldırım, Bayburt'a bir gelişinde Kop Tüneli isteğinin tiyatro gösterisi ile aktarıldığını, çok etkilendiğini ve hemen Kop Tünelini başlattıklarını kaydetti. Tünel inşaatının uzadığını söyleyen Yıldırım, "Burayı Bayburt Grup yapıyor, benim kadar onların da sorumluluğu var. Arazi şartları ne kadar zor olursa olsun, inşallah kısa sürede Kop Tünelini açaçacğız. İkinci Plevne mücadelesi veren dedelerimizin ruhları şad olsun. Bugün artık o günler geride kaldı. Hepimizin görevi Cumhuriyetin 100. yılına bu ülkeyi birlik ve dirlik içinde taşımak olacaktır" ifadelerini kullandı.  Bayburt'un her zaman duasını ve desteğini yanlarında hissettiklerini söyleyen Yıldırım, "İnsan odur ki, bıraka bu dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Elhamdülillah yüzlerce eseri hem Bayburt'umuza, hem Türkiye'nin her köşesine kazandırmanın mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Daha yapacak çok işimiz var. Sadece milletimize değil, mazlum milletler üzerine de sorumluluğumuz var. Ülkemiz üzerinde büyük oyunlar var. Bu oyunları bozmak boynumuzun borcudur. AK Parti yılmadan eser üretmeye devam edecek" şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından Bayburt Valiliği ve Bayburt Group arasında Adabaşı Köyü’nde yaptırılacak olan spor tesisleri ve okul için protokol imzalandıktan sonra İl Müftüsü Hasan Başoğlu tarafından yaptırılan dua sonrası cami ibadete açıldı.
Törene Ulaştırma Eski Bakanı ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Sivas Valisi Salih Ayhan, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Erzincan Milletvekilleri Burhan Çakır ve Süleyman Karaman, Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Erzincan Eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, Vali- Mülkiye Başmüfettişi Osman Kaymak, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, Milliyetçi Hareket Partisi Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap, MHP MYK Üyesi İdris Aydın, Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekili Abdulkadir İlhan, Bayburt Belediyesi Başkan Yardımcıları Süreyya Türkmenli ve Nesimuttin Selçuk, Bayburt Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Şentürk, Bayburt Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şentürk, Aydıntepe Belediye Başkanı Haşim Şentürk, Demirözü Belediye Başkanı Arslan Gürer, Gökçedere Belediye Başkanı Yavuz Bakır, Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Bayburt Belediyesi Eski Başkanı Mete Memiş, İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı, Bayburt Belediyesi Meclis Üyeleri, ve STK Temsilcileri katılım sağladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt Üniversitesinden Kan Bağışına DestekÖnceki Haber

Bayburt Üniversitesinden Kan Bağışına De...

Otomobille Motosikletin Çarpıştığı Kazada Bir Kişi ÖldüSonraki Haber

Otomobille Motosikletin Çarpıştığı Kazad...

Yorum Yazın

Bayburt'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Şehitler Anıldı
Bayburt Milletvekili Ateş, Mevcut ve Gelecek Yatırımları Tanıttı
Bayburt Üniversitesi 15 Temmuz’u Geleneksel Okçuluk Turnuvası ve Konferansla Andı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bayburt'ta 4 Gün Boyunca Kutlanacak
Demirözü'nde KADES Uygulaması Tanıtımı ve Farkındalık Etkinliği
Bayburt'ta Yıldırım Çarpması Sonucu 16 Yaşındaki Genç Hayatını Kaybetti
Bayburt’ta Tanker Kazası: Dorse Pimden Ayrıldı, Trafik Durdu
Beyzanur Akkuş, Avrupa Şampiyonu Olarak Bayburt’a Döndü
CHP Bayburt İl Başkanı Haktan Yücel: "Bayburt Kalesi Neden Turizme Açılmıyor?"
Bayburt'ta Beton Mikseri Kazasında Sürücü Hayatını Kaybetti
Gezici Kütüphane Bayburt'ta Hizmete Devam Ediyor
Bayburt'ta Ekmeğe Zam: Gramaj Arttı, Fiyat Yükseldi
Bayburt'ta Köyler Arası Futbol Turnuvası'nın Final Heyecanı Yaşanacak
Bayburt'ta Aslan Dağı'na Bungalov Evler İnşa Ediliyor
Bayburt'ta DENEYAP Teknoloji Atölyeleri İçin Uygulama Sınavı Gerçekleştirildi
Bayburt’un Tarihi ve Turizmi Halk TV’de Görkemli Hatıralar Programında Tanıtıldı
İŞKUR, TYP Kapsamında 6 Aylık İşçi Alımı Yapacak
Bayburt Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne Yeni Poliklinikler Açıldı
Beyzanur Akkuş, Avrupa Şampiyonu Oldu
Bayburt'ta Gelin Arabası ve Traktör Çarpıştı: 7 Yaralı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar