Bayburt
DOLAR32.5888
EURO34.7283
ALTIN2473.3

İyilik Hareketinin Öncüleri Bayburt’ta Toplandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İyilik Hareketinin Öncüleri Bayburt’ta Toplandı
Abone ol
Bayburt’ta Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Kolları’nın tanıtım çalışmaları toplantısı yapıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Aile ve Gençlik Çalışmaları tanıtım toplantılarının bir yenisi de Bayburt’ta yapıldı.
    
TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe’nin katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında TDV Kadın Kolları’nın yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı çalışmalar tanıtıldı.

Toplantı öncesinde Bayburt TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri (KAGEM) bürosunun açılışı yapıldı.
    
Toplantının saçılış konuşmasını yapan TDV Kadın Kolları Bayburt Şubesi Başkanı Adalet Vardar: “Bundan sekiz yıl kadar önce gittiğim Kur’an kursu, hayatımda bir dönüm noktası oldu. Çok verimli geçen kurs yılları, Kur’an-ı Kerim öğrenmemin yanı sıra, kalıcı dostluklar kazanmama, vesile oldu.
             Cehaletin üstesinden gelmenin yolu; öncelikle kadınlarımızın ve gençlerimizin eğitilmesiyle mümkündür.   

Diyanet işleri başkanlığının açmış olduğu Kur’an kursları, çok kutsal bir görevi omuzlamış, çok kıymetli eğitim kurumlarıdır. Efendimiz (sav) kötülüklerin anasını cehalet olarak ifade etmiştir. Cehaletin üstesinden gelmenin yegane yolu; öncelikle kadınlarımızın ve gençlerimizin eğitilmesiyle mümkündür.   
             
     Ocak ayı itibariyle faaliyetlerini sürdürmeye başladığımız TDV Kadın Kolları Başkanlığı vesilesiyle Rabbim birçok yüreğe dokunabilmeyi nasip etti. Onların gözlerinde ki mutluluk bizi daha da heyecanlandırdı ve şevkimizi arttırdı. Bugün burada toplanmamızın amacı, heyecanımıza ve mutluluğumuza sizleri de ortak edebilmektir. Rabbim bu yolda samimi olabilmeyi ve her daim iyiliğe hadim olabilmeyi nasip eylesin. Yaptığımız çalışmalarda bizlerden desteklerini esirgemeyen Bayburt İl Müftüsü ve TDV Bayburt Şubesi Başkanı Hasan Başoğlu hocamıza, Kıymetli Eşleri Zehra Başoğlu Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum ” dedi.

Tanıtım toplantısında konuşan TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe: “Bizler TDV’nin iyilik yoluna sevdalı yolcuları ile yeryüzünde iyiliğin hakim olacağı anlayışıyla, vaktini, emeğini, kazancını, tecrübesini ve yeteneğini vakfederek Kadın Aile ve Gençlik çalışmalarını yürüten birimiz. Bazen; iyilik heybemize boyalarımızı ve hediyelerimizi alarak bir çocuğun kalbine dokunduk. Bazen de bir büyüğümüzün evine misafir olduk temizliğine, sakal tıraşına ve alışverişine yardım ettik. Büyüğümüze Hürmet Ömrümüze Bereket’ diyerek dualarını almaya talip olduk.

Gençler geleceğimizdir

“Gençler geleceğimizdir.” dedik ve KAGEM’deki çalışmalarımızla gençlerimizi alanında uzman yüzlerce akademisyen ve sanatkarlar ile buluşturduk. Sanat atölyelerimizi kurarak duygu dünyalarına dokunmaya gayret ettik.
‘Gönül Kütüphanemiz’ dedik ve kitaplar geleceğe köprü olsun diye Anadolu’muzun çeşitli şehirlerinde okul kütüphaneleri kurduk.

Sevimli Can Dostlarımızı da unutmadık.

Sevimli Can Dostlarımızı da unutmadık. Gönüllülerimiz ile beraber hayvan barınakları ziyaretlerinde bulunduk. Bazen kedi ve köpekler için barınaklar; bazen de kuşlarımıza yuvalar yaptık.

Projelerimizle geleceğe nefes olduk.

‘1 İyilik 1 Fidan’ Projesini başlatarak hayırseverlerimizin bağışları ile onlarca şehrimizde bir yıl içerisinde 357 bin fidanı toprakla buluşturarak geleceğe nefes olduk. Ülkemizin ciğerleri yanarken profesyonel ekibimiz başta olmak üzere; kadın ve genç gönüllülerimizle beraber gerek orman yangınlarını söndürme çalışmalarında, gerekse de temel ihtiyaçlarını karşılamada bölge halkının yanında olduk.
‘İlmek İlmek İyilik ve Kış Bayramı’ projemizle 45 bin atkı, bere eldiven bot ve montu çocuklarımıza hediye ettik.

‘Hayata Başlarken’ Projesi ile evlilik sürecine girmiş genç kızlarımız ve yeni doğan bebeklerimiz için gönüllü ve bağışçılarımızın himayesinde bohçalar hazırladık.
Ramazan ayı boyunca kıymetli hayırseverlerimizin bağışları ile iyilik atölyeleri iftar organizasyonu kapsamında; öğrenciler, yetimler ve ihtiyaç sahipleri olmak üzere toplam 1200 kişiyi iftar sofralarımızda ağırlamanın mutluluğunu yaşadık.

Gönül coğrafyamızdaki mazlumlara umut olduk.

Gönül coğrafyamızdaki mazlumları unutmadık, onların yaralarına merhem olmak için daima çalıştık. Eğitim, insani yardım vb. faaliyetleri yürüttüğümüz 149 ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda gönüllü ve bağışçılarımızın desteği ile kız öğrencilerinin eğitimine katkı sağlanması, hafızlık kurslarının desteklenmesi, Kur’an-ı Kerim’e ulaşımın gerçekleşmesi, yetimhanelerin ve eğitim kurumlarının açılması hususunda özverili bir çalışma yürütmekteyiz.
    
Devletimizin himayesindeki çocuklarımız için sanat, hayatlarına köprü olsun istedik.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile Çocuk Evleri ve ÇODEM’lerde misafir olan çocuklarımıza sanat atölyeleri düzenleyerek yaşama dair umutlarına katkı sağladık.

TDV Kadın Kolları olarak; ülkemizin her bir bölgesindeki teşkilatlarımızla daha çok insana dokunmak için heyecan duyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz her bir faaliyetle geleceğe dair nasıl daha güzel izler bırakabiliriz düşüncesiyle dertleniyor ve şimdiden bizimle bu yola eşlik edecek nice iyilik sevdalısı bireylerin hayalini kuruyoruz. Biliyoruz ki; bir çocuğun gönlüne dokununca gelecek, bir kadının gönlüne dokununca aile, bir aileye dokununca da dünyamız değişecek. Bu duydu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bu organizasyona ev sahipliği yapan Bayburt İl Müftüsü ve TDV Bayburt Şubesi Başkanı Hasan Başoğlu hocamıza, Kıymetli Eşleri Zehra Başoğlu Hanımefendiye ve Kadın Kolları Başkanı Adalet Vardar Hanımefendiye teşekkürlerimi sunuyorum.” sözlerini kaydetti.

Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Kampüsünde yapılan toplantıya Bayburt Valilisi Cüneyt Epcim’in Eşi Büşra Epcim, Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu’nun Eşi Zehra Başoğlu, siyasi parti İl yöneticilerinin eşleri, kamu kurum müdürlerinin eşleri, Müftülük personelinin eşleri ve  STK temsilcilerinin eşleri katıldı.

Açılış programı ve tanıtım toplantısının ardından Kur’an kursu öğreticileri ile bir araya gelen Fatma Haral Efe, burada da  TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yurtiçinde ve yurtdışında yürütülen çalışmaların tanıtıldığı bir sunum yaptı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt Üniversitesinde Sanatın Belleği Bilginin Belleği İle BuluştuÖnceki Haber

Bayburt Üniversitesinde Sanatın Belleği...

Bayburt’ta “Atık Pil Toplama Yarışması” Birincisi Belli OlduSonraki Haber

Bayburt’ta “Atık Pil Toplama Yarışması”...

Yorum Yazın

Bayburt'ta Dede Korkut Şiir Dinletisi: Edebiyatın ve Geleneklerin Buluşması
Bayburt Üniversitesi Uluslararası Bocce Hakemlik Seminerine Ev Sahipliği Yaptı
Dede Korkut Şölenleri Saray Bahçesi'nde Başladı
28. Uluslararası Dede Korkut Şöleni, Türbe Ziyaretiyle Başladı
Gökçederespor, 20. Yıl Turnuvasında Şampiyon Oldu!
Bayburt’un En Başarılı Öğrencilerine 2500 Lira Burs Müjdesi!
Bayburt’ta Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısında Büyük Artış: 6 Ayda 807 Yeni Araç
Bayburt’ta Konut Satışlarında Düşüş Devam Ediyor!
Bayburt’ta Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yıldönümü Törenle Kutlandı
Bayburt Özel İdarespor’un 2024-2025 Sezonu Rakipleri Belli Oldu
TÜİK 2023 İşsizlik Oranlarını Açıkladı: Bayburt'ta Oran %6.7
Bayburt'tan Dönüşte Kaza: 5 Kişilik Aile Yaralandı
Bayburt'ta Şiddetli Fırtına Sağlık Ocağının Çatısını Uçurdu: Facianın Eşiğinden Dönüldü
Bayburt-Gümüşhane Havalimanı Ne Zaman Açılacak?
Bayburt'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Şehitler Anıldı
Bayburt'ta Kontrolden Çıkan Araç Şarampole Yuvarlandı: 1 Ölü, 2 Yaralı
Bayburt Milletvekili Ateş, Mevcut ve Gelecek Yatırımları Tanıttı
Bayburt Üniversitesi 15 Temmuz’u Geleneksel Okçuluk Turnuvası ve Konferansla Andı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bayburt'ta 4 Gün Boyunca Kutlanacak
Demirözü'nde KADES Uygulaması Tanıtımı ve Farkındalık Etkinliği

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar