Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 2021
Katık Döner Sağ Banner 2021
Bayburt
DOLAR9.034
EURO10.4408
ALTIN511.88

Köydeki Müzede Nuri Bilge Ceylan Fotoğraf Sergisi Açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Köydeki Müzede Nuri Bilge Ceylan Fotoğraf Sergisi Açıldı
Abone ol
Bayburt'a 45 kilometre uzaklıktaki Bayraktar köyünde kurulan Baksı Müzesi'nde yeni sezonda ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğraf sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Bayburtlu ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından 2010 yılında Bayraktar (Baksı) köyünde, Çoruh vadisine bakan bir tepenin üzerine kurulan müze, çağdaş ve geleneksel sanatları aynı çatı altında barındırıyor.

Atölyeleri sayesinde yöre insanına eğitim ve istihdam imkanı da sağlayan müze, 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne ve aynı yıl TBMM Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Bulunduğu şehrin kültürel değerlerini önemseyerek sosyal erozyona karşı sorgulayan, yeni bir anlayışla müzecilik sınırlarına istihdam, kadın, çocuk, göç ve üretim gibi güçlü kavramları taşıyan Baksı Müzesi, bulunduğu coğrafyayı önemseyerek "gelenek-gelecek", "yerel-evrensel" gibi güçlü kavramlara dayanarak uluslararası kültür sanat alanındaki yerini giderek belirginleştiriyor. 

Baksı Müzesi'nde ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğraf sergisi, "Nuri Bilge Ceylan Baksı'da" adı altında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Ziyaretçilerin gezebildiği ancak açılış töreninin haziranda yapılması planlanan sergi, 1 Eylül'e kadar açık kalacak.

Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Baksı'yı öteki müzelerden ayıran özelliklerden birinin de yerel kaynaklara duyduğu ilgi ve gösterdiği özen olduğunu söyledi.

Koçan, Baksı Müzesi'nde her yıl sergilerin bu özenle gerçekleştirildiğini belirterek, "Onun için geçen yıl Alev Ebüziyya sergisinde bizim köylü kadınların yaptıkları da yer aldı. Bu sene de Nuri Bilge Ceylan sergisi yapmayı düşündük. Nuri Bilge Ceylan'ın Anadolu ile göçle, yalnızlıkla kurduğu üst üste zamansal etki yapan, bir zamana değil çok zamana ait sinema dili ve onun bir benzeri olan fotoğraf dilinin Baksı'ya, bizim bozkıra çok yakışacağını düşündük." dedi.

Serginin son derece etkili olacağını vurgulayan Koçan, serginin Baksı Müzesi'nin mimarisiyle de belli bir uyum içerisinde olduğuna dikkati çekti.

Koçan, Nuri Bilge Ceylan'ın uluslararası bir kimliğe sahip olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Uluslararası basından bu sergiyi izlemek ve yayın yapma teklifleri alıyoruz. Hem bu yerelliği hem Anadolu öyküsünü anlatmayı bir sorun olarak gören ve onu çok üst düzeyde de anlatan birisini ağırlayacağız. Bunun da uluslararası boyutunu hesaba kattığımız andan itibaren bu serginin, Alev Ebüziyya ile başlayan uluslararası etkisi ve yolculuğu artarak devam edecek diye düşünüyorum. Serginin büyük çapta izleyici talebi olacağı kanaatindeyim. Onun için bu sergi bizim açımızdan yeni bir hareket adımı diye değerlendirilebilir."

- "Nuri Bilge Ceylan iklimi burada kuşatıcı bir etkiyle devam edecek"

Müzenin Şair Zihni alanındaki amfi tiyatroda Ceylan'ın filmlerini de göstermeyi planladıklarını anlatan Koçan, "Yazlık sinema gibi olacak, teknik çalışmaları şu günlerde yapıyoruz. Umut ediyorum ki onu da başarırsak eylüle kadar Nuri Bilge Ceylan iklimi burada kuşatıcı bir etkiyle devam edecek." diye konuştu.

Koçan, Nuri Bilge Ceylan'ın Baksı Müzesi'nde sergi açmasının sanat gündeminde belli bir yer oluşturacağına işaret ederek şöyle devam etti:

"Böylece sanat izleyicisi ve sanat meraklılarının Bayburt'la ilişki kurması sağlanacak. Bu tür daha gündem oluşturan sergiler hiç kuşku yok ki bilinirlik ve paylaşılabilirlik imkanlarını çoğaltıyor. Bu imkanları çok iyi bir biçimde kentin ve çevre illerin kullanması da lazım. Bundan Erzurum'da kendine düşen payı alıyor, Gümüşhane'de, Erzincan'da, Trabzon'da. Ben bu etkinliklerin sadece bu köye, bu şehre değil, çevreye tümüyle büyük bir katkısını olduğunu düşünüyorum." 

Baksı'da eylül ayında Şakir Gökçebağ sergisi de açılacağını belirten Koçan, sergi döneminde geçen yıl çıkarttıkları "Bayburt Türküleri" adlı albümde yer alan eserlerin seslendirileceği konserler organize edileceğini aktardı.

Koçan, birçok büyük ilden Baksı Müzesi'ne özel turlar düzenlendiğini anımsatarak, bunun da bu topraklar için son derece kıymetli olduğunu ifade etti.

Tur programlarına Bayburt Kalesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri gibi çeşitli yerlerin de dahil edilmesinin Bayburt'ta turizmin gelişmesi noktasında önemli olduğunu belirten Koçan, "Baksı bu anlamda güçlü bir etki. Bayburt'un sanatla anılıyor olması büyük bir şans." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
33 Yıllık Hasret Bitti Hayırlı Olsun…Önceki Haber

33 Yıllık Hasret Bitti Hayırlı Olsun…

İftar Sofrası Yine Taşhan’da KuruluyorSonraki Haber

İftar Sofrası Yine Taşhan’da Kuruluyor

Yorum Yazın

Bayburtspor'un Zirve İnadı Sürüyor
Restorasyonu Tamamlanan Tarihi Veysel Efendi Camii İbadete Açıldı
Yeni Semt Sahalarında Sona Gelindi
Bayburt Üniversitesi Ortaklığında Uluslararası Çalıştay Düzenlendi
Fotoğrafçılar Bayburt'ta Dolunayın En Güzel Halini Görüntülediler
Bayburt Ortaokulu'nda 4006 Tübitak Bilim Fuarı Açıldı
Bayburt Üniversitesi Spor Branşlarına Katkı Sunmaya Devam Ediyor
KÖYDES Dönem Sonu Toplantısı Gerçekleştirildi
Otomobil Dereye Uçtu: 1 Ölü, 1 Yaralı!
Bayburtspor Kendi Evinde Mağlup Oldu
Bayburt'ta Bıçaklı Kavga: 2 Yaralı
Bayburt'ta Hayırseverin Yaptırdığı Okulun Açılış Töreni Yapıldı
Aşılama Oranının En Düşük Olduğu İllerde Bayburt'ta Var
Bayburt'ta Motosiklet Hırsızı 4 Kişi Gözaltına Alındı
Ekim Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt'ta İşyerinde Esrar Ele Geçirildi: 3 Gözaltı
Memur-Sen Genel Başkanı Son Toplu Sözleşmeyle İlgili Açıklama Yaptı
Avrupalı Gençler Fiziksel Aktiviteyle Obezitenin Önüne Geçmek İçin Bayburt'ta!
Zincir Marketler Bayburt Esnafına Zarar Veriyor
3. Ordu Komutanlığı Bando Takımı Konser Verdi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar