Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 2021
Katık Döner Sağ Banner 2021
Bayburt
DOLAR9.034
EURO10.4408
ALTIN511.88

Bayburt’ta Toprak ve Su Analiz Laboratuarı Açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt’ta Toprak ve Su Analiz Laboratuarı Açıldı
Abone ol
Bayburt’ta tarım arazilerinden birim alandan yüksek ve kaliteli ürün elde etmek, toprak veriminin devamlılığının sağlanması ile çiftçilerin maliyetlerini düşürmeye yönelik hayata geçirilen Toprak ve Su Analiz Laboratuvarı açıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek laboratuvarda ziraat mühendislerince yapılacak analizlerle topraktaki faydalı bitki besin elementi düzeyleri ve yetiştirilecek bitkilerin ihtiyaç duyduğu gübre miktarı ile cinsi belirlenecek. Analizlerden elde edilen sonuç doğrultusunda yanlış ya da fazla gübre kullanımının önüne geçilmesi ve tarımsal verimliliğin sürekli hale getirilmesi sağlanacak. Analiz sonuçları kısa mesaj yoluyla çiftçilere bildirilecek.

Açılış töreninde konuşan Vali Cüneyt Epcim, Anadolu coğrafyasının binlerce yıldır bereketli ve geniş tarım arazileriyle insanları adeta kucakladığını söyledi. Nüfusla doğru orantılı olarak artan beslenme ihtiyacının tarımsal faaliyetleri doğrudan etkilediğini dile getiren Vali Epcim, sürekli hale gelen bu hareketliliğin verimi düşürebildiğini kaydetti.

Vali Epcim, değişik toprak yapısının da tarımsal üretimi etkileyen önemli bir faktör olduğuna dikkat çekerek, “Toprak analiz raporları doğrultusunda yapılacak gübreleme çalışmalarıyla çiftçilerimiz birim alandan çok daha fazla verim alacaktır. Diğer yandan yanlış ya da fazla gübrelemenin önüne geçilecektir. Bu da çiftçimizin girdi maliyetinin doğrudan düşeceği anlamına geliyor. Bu bakımdan böylesine bir laboratuvarın ilimizde bulunması son derece önemliydi. Laboratuvarın ilimize kazandırılması noktasında destekleri dolayısıyla Milletvekilimiz Fetani Battal’a ve yoğun gayretleri dolayısıyla Tarım ve Orman İl Müdürümüz Selami Ersen’e teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çiftçiler açısından neyin, nasıl ekilmesi gerektiğinin önemli bir soru olduğuna değinen Milletvekili Fetani Battal ise hizmete geçen laboratuvarla bu soruların kısa sürede cevaplanacağını bildirdi.

Analizlerin daha önce çevre illerde yapılması nedeniyle zaman bakımından problemler yaşandığına dikkat çeken Milletvekili Battal, “Çiftçi toprağını Bayburt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne getirecek. Oradan Erzurum’a gönderilecek. Orada tahlil yapılacak. Bu süre iki üç ayı bulacak. Zaten mevsim bitiyor. Fakat şimdi çok kısa ve pratik bir şekilde toprağınızı buraya ulaştırdığınızda en kısa zamanda bütün bilgiler cep telefonunuza mesaj olarak gelecek. Siz hangi toprağa hangi ürünü ekeceksiniz, hangi gübreyi ne oranda kullanacaksınız ? Tüm bunların cevabını öğrenebilmek çiftçilerimiz açısından müthiş bir ön çalışma imkânı demektir. İşte burada bu zemini oluşturuyoruz. Bu vesileyle bizlere bu destekleri sundukları için Hükûmetimize, Sayın Valimize ve Sayın İl Müdürümüze teşekkür ediyorum. İnşallah; hayırlı, bereketli ve uğurlu olur.” İfadelerini kullandı.

Açılışın ardından laboratuvarda incelemede bulunan Vali Epcim ile beraberindekiler analiz sürecine ilişkin ilgililerden bilgi aldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törene Vali Cüneyt Epcim, Milletvekili Fetani Battal, Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Yusuf Diker, Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekili Abdulkadir İlhan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Aydıntepe Kaymakamı Mustafa Akın, İl Genel Meclis Başkanı Süleyman Ağın, kamu kurumlarının amirleri ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayburt Dargun’u Çiftçinin Yüzünü GüldürecekÖnceki Haber

Bayburt Dargun’u Çiftçinin Yüzünü Güldür...

Rektör Coşkun, DOKKAF’20 Kariyer Fuarı Açılışına KatıldıSonraki Haber

Rektör Coşkun, DOKKAF’20 Kariyer Fuarı A...

Yorum Yazın

Fotoğrafçılar Bayburt'ta Dolunayın En Güzel Halini Görüntülediler
Bayburt Ortaokulu'nda 4006 Tübitak Bilim Fuarı Açıldı
Bayburt Üniversitesi Spor Branşlarına Katkı Sunmaya Devam Ediyor
KÖYDES Dönem Sonu Toplantısı Gerçekleştirildi
Otomobil Dereye Uçtu: 1 Ölü, 1 Yaralı!
Bayburtspor Kendi Evinde Mağlup Oldu
Bayburt'ta Bıçaklı Kavga: 2 Yaralı
Bayburt'ta Hayırseverin Yaptırdığı Okulun Açılış Töreni Yapıldı
Aşılama Oranının En Düşük Olduğu İllerde Bayburt'ta Var
Bayburt'ta Motosiklet Hırsızı 4 Kişi Gözaltına Alındı
Ekim Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt'ta İşyerinde Esrar Ele Geçirildi: 3 Gözaltı
Memur-Sen Genel Başkanı Son Toplu Sözleşmeyle İlgili Açıklama Yaptı
Avrupalı Gençler Fiziksel Aktiviteyle Obezitenin Önüne Geçmek İçin Bayburt'ta!
Zincir Marketler Bayburt Esnafına Zarar Veriyor
3. Ordu Komutanlığı Bando Takımı Konser Verdi
2021 Eylül Ayında Bayburt'ta 88 Konut Satıldı
Kudaka 2021 Yılı Finansman Desteği Programını İlan Etti
Bayburt Üniversitesinde Ağaç Dikimi Etkinliği
Otomobille Motosikletin Çarpıştığı Kazada Bir Kişi Öldü

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar