Dora Emlak Sol Banner
Katık Döner Sağ Banner 2021
Bayburt
DOLAR9.034
EURO10.4408
ALTIN511.88

Bayburt'ta 17 Köyün Tapu Tescil Çalışmaları Tamamlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayburt'ta 17 Köyün Tapu Tescil Çalışmaları Tamamlandı
Abone ol
- DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın:- "Bayburt'un Demirözü ilçesinde, 'Bayburt Merkez Demirözü Köyleri ve Gümüşhane İli Salyazı Beldesi Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri' işi kapsamında toplam 31 bin 733,660 hektar alanda 17 köyün tapu tescil çalışmaları tamamlandı ve tapular hazırlandı"

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Bayburt'un Demirözü ilçesinde, "Bayburt Merkez Demirözü Köyleri ve Gümüşhane İli Salyazı Beldesi Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (TİGH)" işi kapsamında toplam 31 bin 733,660 hektar alanda 17 köyün tapu tescil çalışmalarının tamamlandığını ve tapularının hazırlandığını belirtti.

Merkez ilçeye bağlı Akşar, Nişantaşı ve Kırkpınar köyleri ile Arpalı Beldesi Cumhuriyet ve Hürriyet mahallerini kapsayan, "Bayburt Akşar Mehmet Aslan Göleti Arazi Toplulaştırması ve TİGH" işinde ise bin 813,46 hektar alandaki çalışmaların ise devam ettiğini vurgulayan Aydın, bu iş kapsamında bin 43 tapu senedi hazırlandığını aktardı.

Aydın, sulama projelerinde kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için kanalların ve yolların planlanması ve uygulamasının parsel sınırlarına bağlı kaldığına, yani arazi sınırlarından geçirildiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmektedir. Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 azalmaktadır."

Arazi toplulaştırma çalışmalarının, ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağladığının altını çizen Aydın, şunları kaydetti:

"Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır, parsel büyüklüğü artar, düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır, sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri de en az iki kat artmaktadır."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Abdulkadir Nişancı'nın Cansız Bedenine UlaşıldıÖnceki Haber

Abdulkadir Nişancı'nın Cansız Bedenine U...

Karadeniz Tanıtımına “Yeşil Yol” DesteğiSonraki Haber

Karadeniz Tanıtımına “Yeşil Yol” Desteği

Yorum Yazın

Aşılama Oranının En Düşük Olduğu İllerde Bayburt'ta Var
Bayburt'ta Motosiklet Hırsızı 4 Kişi Gözaltına Alındı
Ekim Ayı Su Analiz Sonuçları Açıklandı
Bayburt'ta İşyerinde Esrar Ele Geçirildi: 3 Gözaltı
Memur-Sen Genel Başkanı Son Toplu Sözleşmeyle İlgili Açıklama Yaptı
Avrupalı Gençler Fiziksel Aktiviteyle Obezitenin Önüne Geçmek İçin Bayburt'ta!
Zincir Marketler Bayburt Esnafına Zarar Veriyor
3. Ordu Komutanlığı Bando Takımı Konser Verdi
2021 Eylül Ayında Bayburt'ta 88 Konut Satıldı
Kudaka 2021 Yılı Finansman Desteği Programını İlan Etti
Bayburt Üniversitesinde Ağaç Dikimi Etkinliği
Otomobille Motosikletin Çarpıştığı Kazada Bir Kişi Öldü
Hacı Kıyasi Şentürk Camii Dualarla İbadete Açıldı
Bayburt Üniversitesinden Kan Bağışına Destek
AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım Bayburt'ta
Üniversite Öğrencilerinden Çevre Temizliği Etkinliği
An Zentrum Bayburtspor İlk Yenilgisini Aldı
İmamoğlu, Bayburt'ta Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
Bayburtlu Kadınların Derede Yıkadıkları Yünler Ehram Oluyor
Eski Başbakan Binali Yıldırım Bayburt'a Geliyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar